На розкопках у Меджибізькому замку, що на Хмельниччині, віднайшли шахову фігуру датовану 12 століттям. Археологи називають знахідку "сплячим королем" Меджибізького замку. Виготовлена фігура зі слонової кістки, аналоги знахідки є у музеях Франції та Польщі.

Про це Суспільному розповів фахівець з археології державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Олександр Надвірняк.

Біля Литовської стіни Меджибізького замку крім шахової фігури археологи віднайшли 25 арбалетних наконечників та кістки тварин. Датуються знахідки XIII-XIV та XVI століттям, розповідає фахівець з археології Олександр Надвірняк. Чоловік додає, розкопали також польські королівські та татарські монети, вік яких 600 років.

"І серед останніх цікавих знахідок це була шахова фігурка – яку по аналогіях датується в одних джерелах XIII-XIV століттям, а зокрема з Кабінету медалей Національної бібліотеки Франції, в Парижу, подібна річ ідентифікувалася або атрибутувалася 9 століттям. Тобто в такому випадку є розбіжності в хронології, і на сьогодні чітко визначитися з часом у всякому випадку її виготовленням надзвичайно важко", - каже Олександр Надвірняк.

За словами директора державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Олега Погорільця, знайдена шахова фігура виготовлена з бивня слона.

"Знахідка, можна чесно сказати, що вона унікальна, тому, що такі речі як шахи, вони відомі з давніх-давен. Насправді такі знахідки на території України, практично поодинокі. А якщо говорити про нашу знахідку, яка зроблена з бивня слона, то це взагалі – елітні шахи. А якщо говорити про саму фігуру, а це Король, то можете уявити який це рівень навіть в шахових фігурах. Ми знайшли дійсно справжнього короля Меджибізького замку. Ми його називаємо "sleeping king", король який ще спить", - розповідає директор заповідника.

Олег Погорілець додає, археологи досліджуватимуть як і звідки потрапив до Меджибожа шаховий король.

"Він нам має розказати: чому він потрапив сюди, хоча швидше всього він був виготовлений в Ірані, Азії або Африці. Тому, що там тільки водяться слони. Ми будемо вибудовувати здогадки: а хто ж міг грати тут в Меджибожі в шахи. І як же він потрапив сюди до нас: чи з далекого Києва чи з Новгорода?", - говорить Олег Погорілець

За його словами, про знайдену шахову фігуру планують написали до Кабінету медалей Національної бібліотеки Франції, де хочуть порівняти її із французькою фігурою.

Читайте також На Хмельниччині знайшли трипільське поселення 5 тисячоліття до нашої ери Курган скіфської доби розкопали "чорні" археологи на Хмельниччині

Джерело