Через п'ять років у Рівному прогнозують проблеми з вивезенням сміття. Про це заявила в ефірі програми "Сьогодні. Головне" на Суспільному депутатка Рівнеради Катерина Марчук. Вона очолила в місті тимчасову комісію, яка вивчатиме пропозиції інвесторів, готових будувати у Рівному завод з перероблення побутових відходів.

Чим займатиметься комісія

Депутати Рівнеради розглянуть пропозиції стосовно створення сміттєпереробного підприємства у місті. На сесії 22 липня обранці проголосували за створення тимчасової комісії, яка вивчатиме пропозиції інвесторів.

Проєкт рішення передбачав створення комісії для вивчення пропозицій німецько-українського підприємства "Браун Індастріал Технолоджі". На сесії депутати вирішили забрати з тексту слова про конкретне підприємство, щоб комісія вивчала різні пропозиції.

Сміттєпереробний завод у Рівному: які пропозиції, умови й плани

Комісію очолила Катерина Марчук, а до її складу увійшли представники всіх фракції. В ефірі програми "Сьогодні. Головне" очільниця комісії зазначила, що питання наповнення міського полігону для сміття потребує уваги вже зараз.

"Нашого полігону вистачить на близько 4-5 років, це максимум. Після цього стикнемося, що в нашому місті буде колапс, типу міста Львів, які не знають, куди дівати сміття. Це все не буде так швидко, але маємо превеликі надії, щоб до кінця нашої каденції все ж таки вирішимо питання і, дав би Бог, завод би запустився", – зазначила Катерина Марчук.

Які пропозиції мають

Німецько-українське підприємство "Браун Індастріал Технолоджі" запропонувало будівництво заводу для переробки сміття за зразком німецького. Його можливості – переробка несортованих відходів, – уточнила очільниця комісії.

"Це перші інвестори, які прийшли зі своєю детальною пропозицію. Саме ці інвестори розробили, вивчили морфологію нашого міста, кількість і що ми можемо тут зробити і якого типу завод може у нас існувати. Це великий шматок роботи, але це не означає, що ми вже прийняли цю пропозицію", – сказала Катерина Марчук.

Цифри, наведені інвесторами у дослідженні, планують віддати на перевірку відділу економіки міста. Німецькі інвестори, зауважила, пропонують скласти подвійні зобов'язання.

"Це має бути спільне товариство, зареєстроване на нашій території, що значно збільшує сплату податків, кількість робочих місць і відповідальність двох сторін. Це велика перевага. Плануємо запросити їх у Рівне, щоб представники кожної з депутатських фракції більше деталізовано змогли поставити свої запитання, щоб конструктивно і разом діяти", – зазначила депутатка.

Катерина Марчук також зауважила, що сподіваються на пропозиції від інших інвесторів, аби обрати для міста оптимальний варіант. Вона повідомила, що вже мають пропозицію від поляків. Її депутати ще не розглядали.

Перспективи старого сміттєпереробного

"Сміттєпереробний завод – у приватній власності, він оснащений застарілими технологіями на сьогодні. Це одна з найважливіших проблем. Якщо його впорядкувати це значно збільшить тариф, це не цікаво. Німці вивчали це питання, вони готові зустрічатися з власником, але щоб це запустити, треба вирішити, чи ми працюємо з німецькою компанією, чи розглядаємо це пропозиції", – пояснила Катерина Марчук.

Погляд експертки

Наразі законодавчо умови для роботи сміттєпереробних підприємств не врегульовані, зазначила експертка з питань поводження з відходами Діана Попфлуші.

“21 липня 2020 року у першому читанні прийнятий рамковий закон про відходи й після цього не було ніякого розвитку. Поки цей закон не буде регламентувати всього сектору переробки, на національному рівні на місцях це не буде працювати", – коментує Діана Попфлуші.

Він, зазначила, на будівництво сміттєпереробного у Рівному майже не впливає. Після прийняття, навпаки – зможе стимулювати роботу галузі різними механізмами, зокрема – збільшенням інвестицій від бізнесу в роботу таких заводів.

"Завод, який може будуватися у Рівному – це технологія МБО – механіко-біологічна обробка, де будуть відсортовуватися і продаватися вторсировина. І, згідно з новим законом, будуть введені два принципи: чим більше ти викидаєш, тим більше ти платиш і виробники будуть відповідати за утилізацію упаковування. Відтак, виробники могли б долучитися до роботи таких заводів", – уточнила експертка.

Діана Попфлуші зауважила, що добування біогазу з органічних решток значно зменшить навантаження на полігони. Тому що в смітниках зазвичай від 40% до 60% – органічні відходи.

"Зараз ці підприємства можуть працювати, так само у Львові, Харкові будується, у Херсоні. Закон допоможе цим підприємствам працювати ефективніше і, можливо, навіть модернізуватися у майбутньому. Бо це не нова технологія, є кращі, але зважаючи, що у нас обмежені фінанси, то це непоганий вибір", – сказала вона про пропозиції німецького підприємства.

Що відомо Пропозиції німецького підприємства розглядає кілька громад, у тому числі Сарненська, – повідомила Катерина Марчук. У Херсоні, після огляду делегації з України німецького підприємства, вже будується такий завод.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело