Впродовж червня та липня 2021 року в Україні спостерігається зростання вартості оренди житла. І це – нетипово для літа. Зазвичай ціни на ринку оренди падають від травня і так триває до серпня, коли починається пожвавлення на ринку оренди житла: починається навчальний рік у студентів, люди повертаються з відпусток, традиційно пожвавлюється трудова міграція. Разом з тим зростають і ціни на квартири.

Зараз винайняти житло в Києві можна від 5,5-6 тисяч гривень на місяць. В таку ціну обійдеться однокімнатна квартира площею до 40 квадратів з "радянським" ремонтом у віддалених від центру столиці та гілок метро районах. Вартість квартир, що розташовані у пішій доступності до метро, стартує від 8 тис. грн, а у новобудовах – від 10 тис. грн.

ТСН.ua розбирався, як за рік змінилась вартість оренди квартир та чи слід очікувати продовження суттєвого здорожчання перед осіннім сезоном.

Оренда житла: що буде з цінами восени та як на них можуть вплинути нові комунальні тарифи й локдаун

Як ринок оренди пережив "рік локдаунів"

У червні 2021 року, за даними аналітичного порталу 100realty.ua, в сегменті оренди ринку нерухомості відзначається зростання як попиту, так і цінових пропозицій. Число угод зросло на 10%, а орендні ставки – на 5-10% залежно від характеристики орендованого приміщення.

За рік ціни на оренду житла в Києві зросли приблизно на 20%. Зокрема, за підрахунками фахівців Центру економічної стратегії, від липня 2020 року зростання середньої вартості оренди квартир склало 21%. Схожі дані наводить й інформаційно-аналітичний центр компанії "Увекон": за їхніми підрахунками, від травня 2020 року до травня 2021 року середня ціна оренди зросла на 19,1%.

Зокрема, середня вартість оренди однокімнатної квартири зросла на 11,8%, двокімнатної – на 17,7%, а трикімнатної – на 17,8%. Орендна ставка на однокімнатні квартири від травня 2020 до травня 2021 року зросла від 10,2 до 11,4 долара за квадратний метр, двокімнатних – від 11,3 до 13,3 дол/кв. м., трикімнатних – від 12,9 до 15,2 дол/кв. м.

Як пояснив в коментарі ТСН.ua партнер з розвитку бізнесу компанії "Увекон" Олександр Коробко, основне зростання вартості оренди випало на другу половину минулого року, тоді як від початку 2021-го й до травня включно зростання цін на оренду склало лише 4,6%.

"Від початку 2021 року фіксувалося сповільнення темпу зростання середніх цін на оренду житла. Середні ціни на оренду однокімнатних квартир практично не змінились, зростання склало 0%. Оренда двокімнатних квартир від січня до травня здорожчала в середньому на 4,7%, а трикімнатних – на 5,6%", - каже фахівець.

Така динаміка пояснюються тим, що восени минулого року ринок оренди житла оговтувався від весняного локдауну та початку коронакризи. Навесні 2020 року відзначалось різке падіння попиту і разом з тим падіння цін на оренду квартир на 15-20%. Те ж саме спостерігалось і під час січневого локдауну вже цього року.

"Коли трапився перший локдаун, ціни знизились. Зростання на 19% за рік означає, що ринок лише надолужує прогалини, які виникли через пандемію. Тобто, ціни на оренду житла зараз лише поступово вирівнюються до того рівня, який був перед першим локдауном. І ціна, яка є зараз, все одно є на кілька відсотків меншою, аніж була на початку березня минулого року", - каже президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрій Піта.

За його словами, на ринку оренди житла не спостерігається стрімкого зростання цін, на відміну від первинного та вторинного сегментів ринку нерухомості, – середньомісячне зростання вартості оренди квартир у першій половині 2021 року коливалося у межах 1%.

"Від травня до кінця червня ціна оренди зазвичай знижується: багато людей їдуть з міста, припиняється навчання. В цей період зазвичай ціна оренди стала, точно не зростає, а на окремі типи житла може навіть знижуватись", - каже Юрій Піта.

Чи здорожчає оренда житла восени

Фахівці констатують, що зараз є певні підстави для зростання вартості оренди. Але є і низка чинників, які зупиняють зростання.

З одного боку, може спрацювати сезонний фактор. За словами Юрія Піти, з другої декади серпня вартість оренди житла зазвичай зростає, адже розпочинається навчання у вишах, люди повертаються в міста після відпусток, завершуються сезонні роботи.

"Ринок очікує, що, якщо не введуть черговий локдаун і не буде обмежень щодо роботи та навчання, ціна оренди восени може зрости на 5-10%, але лише на найбільш затребуваний сегмент житла – одно- та двокімнатні квартири площею 35-50 кв. м в основному радянської забудови", - прогнозує фахівець.

Але, з іншого боку, чутки про ймовірний локдаун та нову хвилю епідемії, за словами ріелторів, стримують дорожчання оренди.

"Зараз прогнозують, що обмеження будуть навіть сильніші, аніж торік. Люди не впевнені у завтрашньому дні – приміром, що буде з роботою, чи не переведуть навчання в онлайн. Це теж є стримуючим фактором", - пояснює Юрій Піта.

Окрім того, восени в Україні очікується суттєве здорожчання комунальних платежів. Вартість опалення та гарячої води може зрости на 40-70%, а вартість електроенергії – вдвічі. Тобто орендарям квартир доведеться платити десь на 500-700 грн більше.

"Після зростання вартості комунальних послуг для деяких орендарів винаймати квартиру може стати надто дорого. І, якщо власник квартир в такій ситуації збільшить орендну плату, він ризикує втратити клієнтів. А це означає, що квартира буде простоювати, тобто власник не лише не отримає доходу, а й буде змушений витрачати свої гроші на комунальні платежі", - пояснює Юрій Піта.

Він нагадав, що пандемія добре навчила власників квартир. На початку карантину вони не хотіли знижувати вартість оренди, однак, коли орендарі почали масово з’їжджати, власникам таки довелося йти на поступки. Дехто навіть подарував місяць безкоштовного проживання, а дехто знизив платню на весь час карантину на 30-40%. Адже інакше вони ризикували залишитись без орендарів.

Зрештою, які з чинників переважать, покаже лише час.

"Зараз в Україні більш-менш стабільна ситуація: курс долара достатньо низький, з економікою нічого надмірно поганого не відбувається, на фронті масштабних загострень немає. Щодо карантину - вірус досі є, але локдауну немає, серйозних обмежень також немає, транспорт працює. Якщо ситуація не погіршиться, можливо, восени ми побачимо зростання оренди на найбільш ліквідну нерухомість, але в межах 5%, максимум 10%", - каже фахівець.

Джерело