За даними Міжнародної організації з міграції, Україна входить у десятку держав, населення яких найчастіше потрапляє у процес торгівлі людьми. За 30 років незалежності таких випадків було більше 260-ти тисяч. Суспільне розбиралося наскільки ця проблема актуальна в Україні та як не стати жертвою торгівлі людьми.

“Кількість випадків росте з року в рік”

Останні роки у світі в рази зросла кількість випадків торгівлею українцями. Про це Суспільному заявила заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко. За її словами, першою чергою це пов’язано з початком збройного конфлікту на Сході України. Адже збільшилася кількість внутрішньопереміщених осіб. Крім того збільшення пов’язано з початком пандемії.

“Вона створила умови, коли люди втратили роботу. Але знаєте, багато хто мовчить. І ви повинні розуміти. що ці цифри, які ми маємо зараз, це приблизні. В майбутньому відкриються нові випадки, а деякі не відкриються взагалі ніколи", — розповіла Павліченко.

Трудова експлуатація та жебрацтво. Як українцям не стати жертвою торгівлі людьми

За результатами соціологічних досліджень, проведених громадськими організаціями з питань протидії торгівлі людьми, встановлено, що станом на 2020 рік кількість постраждалих від торгівлі людьми за останні три роки збільшилась до 49 тисяч осіб.

Лише за пів року 2021-го Національна поліція відкрила 760 кримінальних проваджень за фактами торгівлі людьми серед нашого населення. До суду скерували справи щодо 28-ми злочинних груп, які продавали “живий товар”, розповів Суспільному начальник департаменту міграційної поліції НПУ Сергій Пантелеєв.

Читайте також: Уряд схвалив концепцію з протидії торгівлі людьми до 2025 року

“136 торгівців людьми притягнуто до відповідальності. І це лише за 2021 рік. Вони вже чекають свого вироку в судах. Близько 638-ми повідомлено про підозру. І кримінальні провадження щодо них будуть скеровані до суду. Про більшість випадків ми дізнаємося від громадських організацій як українських, так і іноземних. Потім починаємо роботу із визволення. Якщо це в Україні, то залучаємо наші органи влади. Якщо закордоном, зв’язуємося з консульством, або посольством", — каже Пантелеєв.

Також Україна співпрацює з чотирма міжнародними слідчими групами. Вони допомагають їй, у випадку, коли самостійно наші органи не можуть впоратися із ситуацією. Ці групи розташовані в державах, де найбільш розповсюджені випадки торгівлі українцями.

Куди звертатися за допомогою

В Україні створено безліч організацій, які протидіють торгівлі людьми. Саме до них можуть звертатися ті, хто зіткнулися з подібним явищем. Одна із найбільших - “Міжнародна організація з міграції”. В Україні її філія базується з 1996-го року. Найчастіше допомагають тим, хто вже був жертвою торгівлі, надають правову, матеріальну та медичну підтримку. Аби отримати її потрібно зателефонувати на гарячу лінію за номером “527”.

За словами національної менеджерки із комунікацій та зв'язків із громадськістю МОМ Варвари Жлуктенко, зі 100 країн, в яких є представництво, серед українців торгівля одна із найбільших. На її думку, пов’язано це з економічною ситуацією в державі.

“Насправді ми пояснюємо людям, що робити, аби не потрапити в таку ситуацію, проте якщо вже це сталося з боку держави потрібні зусилля проактивної ідентифікації постраждалих. І ми тісно співпрацюємо з урядовими партнерами. І з місцевою владою, аби більше виявляли і постраждалих уже і потенційних жертв. Потрібно, аби надавалося більше статусів особи постраждалої від торгівлі людьми. І щоб цей процес не залежав від того, чи готова людина співпрацювати з правоохоронними органами. Бо так склалося, що дуже багато людей не готові до такої співпраці", — каже Варвара.

За її словами на першому місці серед країн призначення в цьому півріччі на першому місці Польща — понад 40%, на другому — експлуатація на території Росії — 36%. І на третьому на території Україні — 18%. Більшість постраждалих, яких вони ідентифікували це чоловіки — 74%. Також домінує трудова експлуатація, на другому місці — сексуальна. Є ще примусове жебрацтво та примус до злочинної діяльності.

Як уберегтися від торгівлі людьми

Віцепрезидентка громадської організації “Ла Страда Україна” Марина Легенька розповіла, як тільки людина відчуває, що щось може бути не так, відразу потрібно консультуватися з відповідними організаціями. Крім того, завжди слід бути обережними. За цих пів року на гарячу лінію зателефонувало близько 700 людей. Лише 30% з них надійшли від осіб, які перебувають у так званому рабстві. Більшість дзвонили саме для того, аби дізнатися, як перевірити майбутнього роботодавця.

Читайте також: Держдеп розкритикував Україну за недостатню протидію торгівлі людьми

“У випадку, якщо людина телефонує на попередження, то зазвичай вона може поговорити з нашим юристом, який консультує на лінії, безпосередньо поговорити про умови контракту, про фірму, яка працевлаштовує, про обов'язкову наявність ліцензії, дізнатися про всі документи, які має мати фірма на працевлаштування, і дізнатися основні контакти тієї країни, куди можна звернутися у випадку виникнення будь-якої неприємної ситуації. Це і громадські організації, які працюють саме в цій конкретній країні з запобігання торгівлі людьми, це органи державної влади на місцях, і контакти посольства, консульства України, щоб розуміти, куди звертатися - це такі базові речі, які обов'язково повинна дізнатися особа, яка виїжджає за кордон", — розповідає Марина Легенька.

Окрім того, правозахисниця радить людям, які виїздять за кордон, обов'язково мати копії документів,  а також придумати слово-пароль, щоб близькі точно розуміли, що телефонуєте чи пишете їм саме ви. 

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело