Василь Вірастюк каже, що прийшов у Раду, аби створювати реабілітаційні центри для фізичного і психологічного відновлення ветеранів війни. Де саме планують створити перший центр, чому нардеп голосував за відтермінування українського дубляжу, як запобігти вирубці карпатських лісів та про "лагідну" українізацію нардеп розповів нардеп в етері Українського радіо.

— Чому ви прийшли в політику?

— У політику я прийшов досить несподівано для себе. На одній із наших зустрічей президент Володимир Зеленський сказав, що є можливість стати кандидатом у депутати, і спитав, чи я готовий. Я відповів, що розглядаю таку пропозицію задля одного — реабілітації поранених ветеранів. Звісно, є медичні реабілітаційні центри. Однак спортивно-оздоровча реабілітація надзвичайно важлива для ветеранів, які пройшли війну. Якщо вірити психологам світового рівня, то таким людям задля боротьби із посттравматичним стресовим розладом необхідно займатися фізкультурою.

Працюватиме над спортивно-оздоровчою реабілітацією ветеранів. Вірастюк про роботу у Раді

— Над чим працюватимете у Верховній Раді?

— Одне з моїх головних завдань у Верховній Раді — розвиток галузі спортивно-оздоровчої реабілітації. Потрібно працювати над ініціативами, над написанням законопроєкту. Сподіваюся на підтримку усіх депутатів, незалежно від фракцій. Адже це — питання державницьке.

— Чи є вже певні напрацювання щодо оздоровлення воїнів у вашій команді?

— Поки що моє питання — на паузі, вирішується, тому що на даний момент немає квоти, але сподіваємося, що вона буде. Спочатку я був переконаний, що мені варто піти у комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Але чітко для себе я не зовсім розумів, чим він займається, швидше — відштовхувався від назви. А цей комітет займається соціальними проєктами: виплатою пенсій, пільг. А якщо розвивати галузь, про яку я говорив раніше, то треба йти до комітету з питань здоров'я, медичної допомоги та медстрахування. Там ми створимо підкомітет спортивно-оздоровчої реабілітації. Це буде хороший сильний старт.

— Де братимете гроші на реабілітаційні центри?

— Разом із ми створили громадську організацію "Звитяга нескорених" і подали в Івано-Франківську проєкт "Центр розвитку силових видів спорту та реабілітації поранених ветеранів". Нам надали земельну ділянку, яку ми просили. І зараз шукаємо внутрішні інвестиції. Я вам відверто скажу: ми навіть не розраховуємо, що цей проєкт буде реалізовуватися за рахунок держави. Стосовно зовнішніх інвестицій — Чехія має схожі центри. Нас запросили, щоб побачити на власні очі, як у них це працює. Дуже би хотілося, аби такий центр з'явився в Україні, у мене на округу, в Карпатах. Але поки що ми розглядаємо Черкащину, адже це — територіально дуже зручне місце, фактично — центр України.

— Коли центр може запрацювати?

— Якби нам вдалося розпочати будівництво і залагодити всі питання щодо земельних ділянок, то на початку 2023 року центр зміг би вже працювати.

— Чому ви голосували за відтермінування українського дубляжу?

— Звернулися кіновиробники, які фізично не встигають продублювати або наповнити контент телебачення україномовними фільмами. Адже озвучити фільм — процес довгий і нелегкий. Йшлося лише про відтермінування. Дивно закидати мені нелюбов до української мови — людині, яка все життя розмовляє українською, народженій у Західній Україні! Кожного разу, коли у ЗМІ є змога підлити масла у вогонь, вони це роблять.

— Як потрібно підтримувати українську мову?

— Я — за "лагідну" українізацію, поступове входження. Ми не можемо диктувати людям, якою мовою спілкуватися в побуті. Це — їхній вибір. Якщо йдеться про сферу обслуговування, то до вас повинні звертатися українською мовою, але за необхідності можна перейти на іншу. Не треба ламати через коліно. У нас є регіони відверто російськомовні. Треба набратися терпіння, і вже за кілька років, я впевнений, з усіх телеканалів лунатиме українська мова.

— Яка справжня причина відставки Авакова?

— Цього ніхто не знає. Я запитував у колег із фракції. Це — начебто ініціатива Арсена Борисовича. І начебто Арсен Борисович займав цю посаду, доки міг бути корисним. А коли з'явилася людина підготовлена, якій можна цілком передати свої повноваження, він це зробив. Точних причин ніхто не знає.

— Чи чесно, на вашу думку, відбулися вибори в округу 87, на якому ви балотувалися?

— По тих виборах треба знімати окрему програму. Ви навіть не уявляєте, скільки правопорушень зафіксувала наша команда, юристи і адвокати. У команди мого опонента (Олександра Шевченка — ред.) відсутні факти правопорушень, про які вони повідомляли. Вони їх просто вигадали. Натомість у нашої команди є 52 відкриті справи по дільницях із правопорушеннями. Якби мені перед виборами розповіли, що все це може так відбуватися, мабуть, я би не погодився на це. Але зараз, я думаю, що таки увійшов би в цей проєкт. Бо нам вдалося зламати цілу систему. Ми дали хороший старт.

— Як зупинити незаконну вирубку лісів на Прикарпатті?

— Це — одна із першочергових проблем, які потрібно вирішувати. Вирубка лісів, "лисі" гори, не затримується вода — це одна із причин наших паводків. Друга причина, про яку варто окремо говорити, — русловрегулювання, яким офіційно не можна займатися. Але це реально би допомогло під час повеней. Нещодавно я виступив з ініціативою встановити постійну локацію габаритно-вагового контролю (пересувних станцій) вздовж 70 кілометрів в напрямку Бистриця — Надвірна. Це — дорога, якою вивозять нелегальний ліс. Також ми сподіваємося на підтримку Нацполіції в цьому питанні, адже вирішити цю проблему можна тільки через жорсткий контроль. На жаль, люди самі не хочуть і не можуть припинити це.

Що відомо

28 березня на округу 87 з центром у Надвірній відбулися проміжні вибори у Верховну Раду України.

4 квітня на Франківщині в окружній виборчій комісії округу № 87 завершився підрахунок голосів. Члени ОВК проголосували за те, щоб визнати вибори дійсними. Відповідно до підсумкового протоколу, кандидат від "Слуги народу" Василь Вірастюк переміг — 31,25 %. За Олександра Шевченка проголосувало 29,69 %. Після оприлюднення результатів голосування кандидат у нардепи Олександр Шевченко подав позови у суди.

5 квітня голова Центрвиборчкому Олег Діденко повідомив, що ЦВК не оголосить переможця проміжних виборів в округу 87 на Івано-Франківщині, поки не буде остаточних рішень щодо справ про фальсифікації, які зараз розглядають у судах.

12 квітня Центрвиборчком зобов'язав ОВК № 87 скласти уточнений протокол результатів довиборів до Ради на одномандатному виборчому округу з урахуванням рішень судів.

22 квітня Центральна виборча комісія встановила результати виборів народного депутата на 87-му округу. Переміг кандидат від партії "Слуга народу" Василь Вірастюк.

1 травня Верховний Суд визнав протиправним протокол ЦВК, за яким Вірастюк переміг на довиборах у Раду.

5 травня ЦВК відмовила Василю Вірастюку у реєстрації народним депутатом України.

6 травня Центрвиборчком заявив, що шукає рішення, щоб встановити достовірні результати виборів в округу 87 на Івано-Франківщині.

ЦВК зареєструвала переможця на проміжних виборах у Раду

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Джерело