Глиняний горщик, що датується 1500 роком до нашої ери, знайшли під час розкопок на території археологічного комплексу «Генералка 2», що на острові Хортиця. Знахідка належить до бабинської культури.

Про це розповів Суспільному Запоріжжя співробітник Національного заповідника «Хортиця» Олег Тубольцев. За словами науковця, виготовляли та оздоблювали такі горщики зазвичай жінки.

"Характерними рисами бабинської культури у знайденому глечику є пласке дно, пропорції як два трикутники, поєднані разом, і такий чіткий кут. Завжди на цьому куті – один-два валика й один валик вгорі", — каже Олег Тубольцев.

На Хортиці під час розкопок знайшли стародавній горщик

Також фахівець додав, що кераміка у цей період була доволі консервативною. Всередині громади чи роду жінки навчалися у бабусь і передавали це вміння своїм донькам. Таким чином дівчата створювали схожий посуд.

"Бабинська культура – це індоєвропейська культура середньої бронзи. Вона склалась на території степу та лісостепу. Зазвичай представлена могильниками та поселеннями. Бабинські поселення зазвичай розташовані у долинах річок", — зазначив Олег Тубольцев.

Поліна Павлюкова, учасниця ГО "Нова археологічна школа", студентка історичного факультету Харківського національного університету ім. Каразіна зазначає, що кожна знахідка для археолога цікава, навіть, якщо це лише фрагмент кераміки: "Горщик прекрасний. Ми не знали, що ми знайдемо. Ми могли спрогнозувати, але для нас це було несподіванкою більше. Ну, для мене особисто".

Олег Тубольцев розповів: горщик знайшли два тижні тому у кенотафі – символічному похованні, в якому немає небіжчика. Це – перший знайдений кенотаф у балці Генералка від початку розкопок із 2000 року. Його дослідники виявили торік, цьогоріч розпочали дослідження.

"У давнину та в етнографічних сучасних народів є такий обряд, коли немає тіла, але необхідно поховати людину. Робиться яма. У центрі був тільки горщик. Три з половиною тисячі років цьому кенотафу. Коли людина помирала і переходила в інший світ, щоб вона там не загубилася, тому кладуть речі, їжу", — пояснив археолог.

Олег Тубольцев розповів, що знахідку планують передати Національному заповіднику «Хортиця».

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Джерело