Шпигунський , розроблений ізраїльською компанією NSO Group, використовувався спецслужбами для стеження за політиками, журналістами та активістами щонайменше у 10 країнах світу. Про це йдеться у розслідуванні 17 журналістських організацій, яке було оприлюднено 18 липня.

У списку політиків, які могли бути ціллю прослуховування, згадувалося ім'я президента Франції Емманюеля Макрона та щонайменше 14 міністрів французького уряду. У переліку також опинилися номери телефонів президента Іраку Барама Саліха, президента ПАР Сиріла Рамафоса, прем'єр-міністрів Пакистану, Єгипту і Марокко, а також короля Марокко, доньки правителя Дубая принцеси Латіфи, його колишньої дружини, принцеси Хайї Бінт аль-Хусейн.

В переліку потенційних цілей для Pegasus опинилися понад 180 журналістів, серед яких є редактори та керівники Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press і Reuters. У списку також фігурує мексиканський позаштатний репортер Сесіліо Пінеда Бірто, який був вбитий у 2017 році. Автори розслідування зазначають, що телефон репортера так і не вдалося знайти, тому неможливо встановити, чи був той заражений. Суспільне поспілкувалося з азербайджанськими журналістами, чиї імена були у списку людей, за якими шпигували через Pegasus.

Сеймур Казімов, журналіст

Як ви дізналися, що за вами стежили за допомогою цієї програми?

— Я просто прочитав цю статтю. І там було моє ім’я. Це все. Як і інші.

Можливо, у вас є припущення, хто і навіщо це міг робити?

— Звісно, що ні. Я не можу чітко сказати, що це робили ви або ще хтось. Певно, це хтось з уряду, і не з українського, грузинського, японського чи португальського. Так, це, певно, хтось з уряду. Я знав, що за мною стежать, оскільки я незалежний журналіст, фрілансер. Я також користувач смартфона. У мене там є фейсбук, твіттер, я зареєстрований на різних платформах.

Те, що сталося, це неймовірно та водночас огидно. Я не розумію, навіщо. Я пишу свої матеріали дуже відкрито, дуже чітко викладаю свою думку, свою позицію щодо порядку денного. Я не закликаю читати мене, слідкувати за мною.

Яка інформація з вашого телефона могла бути викрадена?

— Я використовую телефон для особистих питань, лише інколи для мого блогу, щоб опублікувати фото, інтерв’ю. Часом я його використовую, бо немає часу взяти камеру. А потім я це все публікую. У мене там багато особистих фото. Я не використовую його для чогось особливого. Це дійсно питання, що вони там шукали. Досі невідома причина, немає відповіді.

Що ви робитимете, щоб захистити свій телефон, своє приватне життя?

— Нічого, я нічого не можу зробити. Тому що немає жодних механізмів. Лише один спосіб, видалити всі додатки, прибрати взагалі ваш смартфон, натомість використовувати старий телефон — без фотокамери, без інтернету. Тільки писати "так" або "ні" — і це все. Тому що немає жодних механізмів, які вас захистять. Знаю, що ми маємо пробувати захищатися, але треба бути реалістичними. Якщо ви не хочете, щоб за вами стежили, просто обмежте своє віртуальне життя. Я говорив зі своїми друзями, які також у цьому списку, у майбутньому ми збираємося над тим, як захиститися у межах закону.

Севіндж Вакіфкізі, журналісткa

Як ви дізналися, що ця програма шпигувала за вами?

— Від своїх колег. Стало зрозуміло, що мій телефон відстежували. Мій номер телефону був у тому списку. Потім мій телефон перевірили, і там виявили програму Pegasus. З'ясувалося, що мій телефон відстежували з 2019-го року, діставали всю інформацію про мене. Вони отримали доступ до всього мого списку контактів, усіх фото, відео, розмов, текстових та голосових повідомлень. Тобто всю інформацію. Коли я дізналася про це, то була здивована. Я думаю, що наші спецслужби прослуховували мій телефон. Ніколи б не могла цього уявити.

Чи можете ви припустити, хто цим займався?

— У компанії, що розробила цю програму, сказали, що продавали її тільки спецслужбам. Це означає, що це зробив наш уряд.

Що ви зараз робите, щоб захистити себе, ваше приватне життя?

— Зараз я не маю уявлення, як це зробити. Не знаю, як захистити свою інформацію, мої джерела. Використовуючи цю програму, уряд стежив не тільки за моїм професійним життям, але й за приватним. Я буду позиватися до суду. І якщо цю справу не розслідують, я доведу цю справу до Європейського суду.

Хто такі NSO Group

NSO Group – ізраїльська компанія, яку у 2010 році заснували Нів Кармі, Шалев Хуліо та Омрі Лаві. У 2011 році компанія створила програму Pegasus, яка дозволяє стежити за мобільними телефонами, отримуючи доступ до даних про дзвінки, повідомлення, електронні листи, геопозицію власника телефону, а також до повідомлень та іншої інформації у Facebook, WhatsApp і Skype.

У квітні 2020 року представники WhatsApp звинуватив компанію у зламі телефонів понад 1,4 тисячі своїх користувачів, серед яких виявились урядовці, журналісти та активісти. За їхніми словами, NSO Group здійснювала дзвінки на телефони жертв і непомітно встановлювало на їхні пристрої додаток Pegasus, після чого компанія за допомогою мережі комп'ютерів зчитувала інформацію зі смартфонів.

У 2019 році газета The New York Times опублікувала розслідування, яке свідчило про те, що колишній радник принца Саудівської Аравії Сауд аль-Кахтані, якого підозрюють в причетності до вбивства журналіста Джамаля Хашогджі, дав завдання компанії стежити за саудівськими журналістами та активістами, критично налаштованими щодо влади. У листуванні з компанією він зазначав, що планує використовувати програми NSO Group у Туреччині, Катарі, Франції та Великій Британії.

NSO Group оприлюднила на своєму офіційному сайті заяву, в якій повністю відкидає звинувачення на свою адресу, заявляючи, що її продукти використовуються владою для запобігання тероризму, припинення злочинів та порятунку життів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело