Українка на ім’я Наталія родом із Вінниці вже понад 10 років проживає в Німеччині. Перші 6 років свого життя вона провела в Росії, проте пізніше повернулася в Україну. Ще бувши студенткою вона поїхала заради удосконалення розмовної німецької мови до Німеччини, де і залишилася жити.

Мінімальна зарплата 49 тисяч грн і кредити заради розкоші: українка – про життя в Німеччині
В ексклюзивному матеріалі для OBOZREVATEL Наталія розповіла своє перше враження про країну і пояснила, чому ж все-таки залишилася жити в Німеччині. Емігрантка назвала плюси й мінуси проживання в місті Дюссельдорф, порівняла ціни на продукти й оренду житла, а також зізналася, ким найчастіше працюють емігранти і яка мінімальна зарплата в Німеччині.

Про еміграцію в Німеччину

Я вважаю себе українкою, оскільки народилася в Україні. Але коли мені було всього 2 тижні від народження довелося з батьками полетіти жити в Росію і перші 6 років свого дитинства проживала в місті Чорногорськ. Батько – українець, мама була росіянкою.

Планів, щоб переїхати жити до Німеччини, в мене не було. Зовсім скоро буде рівно 10 років як я живу тут. Повернутися в Україну бажання не було взагалі!

Після закінчення навчання у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. М. Коцюбинського захотіла попрактикуватися і вдосконалити свою розмовну німецьку мову і звичайно, ідеальним середовищем для цієї мети стали німецькомовні країни. Бажання провести хоча б рік серед німців у мене з’явилося, коли відвідала Дрезден 2010 року. Тоді на останньому курсі я зі стипендії подарувала собі заслужений тур Європою і це стало дуже вдалою інвестицією в моє майбутнє. У мене був вибір, на що витрати гроші: нові лахи або поїздка. Ніколи не шкодуйте на подорожі. Ви не знаєте, куди закине Всесвіт і які подарунки він для вас готує. Матеріальні речі з часом зникнуть з вашого життя, а ось досвід і спогади у вас ніхто не відбере.

Про труднощі під час переїзду в іншу країну

Труднощів було дуже багато: чужа країна і мова, інший менталітет. Жодного родича або знайомого, хто зміг би підтримати, виручити або матеріально допомогти. У перший час дуже часто були також мовні непорозуміння в зв’язку з багатозначністю як окремих слів, так і речень.

Мені був 21 рік, коли я переїхала жити до Німеччини. Там у цьому віці тільки Abitur (середню школу) закінчують. У мене була сталева мотивація “навіщо – для чого – чому”, тому будь-яка проблема перевтілювалася для мене у виклик, який я з задоволенням приймала. Важливо вірити в себе. Це чудовий урок від життя: навчитися самостійності.

Перше враження про Німеччину

Вражати людину може щось як у позитивному, так і в негативному сенсі. Я приїхала сюди як помічниця по господарству в німецьку сім’ю і перше, що мене здивувало, або навіть здавалося для мене абсурдним, те, що в родині майже завжди готував чоловік. У нас в Україні так не заведено: з дитинства ми знаємо, що кухня і приготування їжі – це суто жіноча справа. На сьогодні мені самій смішно, тому що мій чоловік за професією Chef de Partie і вдома готує він.

Крім того, вразила нахабність німців. Наприклад, вони можуть приходити на день народження з порожніми руками без подарунків і, залишаючи свято, ще прихопити щось із їжі з собою.

Про українців у Німеччині

Я намагалася перший час не спілкуватися і не знайомитися з “нашими”, оскільки не хотіла пояснювати рідною мовою, що я хотіла сказати німецькою.

Складно сказати одним реченням про всіх, як кому живеться. “Я не лізу в чужі городи”. Вважаю, що тим, у кого є мета і хто має бажання чогось досягти, живеться не складно. Але це зовсім не означає, що їм легко. Просто такі люди не бояться труднощів і не розглядають варіанти здаватися. А в ледачих завжди досить виправдань. Не всі готові залишати “зону комфорту”.

Про медицину в Німеччині

У Німеччині чудова медична система. Страховка обов’язкова і я вважаю її дуже потрібною. Є вибір між:

державною медичною страховкою (Gesetzliche Krankenversicherung – GKV);

приватною медичною страховкою (Private Krankenversicherung – PKV).

Вартість залежить від індивідуальних чинників, але ціна адекватна.

Не побувавши в шкурі медичного персоналу, складно сказати збоку, яка ситуація в лікарнях. Новини я переглядаю трьома мовами й кожна віщає “свою правду”.

Про коронавірус у Німеччині

Мені здається, що пандемія відбилася як на економічному стані країни, так і на стані окремо кожного громадянина. У Німеччині була передбачена фінансова допомога підприємцям у формі Soforthilfe та найманим працівникам у формі Kurzarbeit.

Я проживаю в місті Дюссельдорф, адміністративному центрі федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія на заході Німеччини. Зараз послаблюють обмеження, економіка начебто оживає. Вакцинація не є обов’язковою. Навіть сам творець вакцини BioNTech / Pfizer Угур Шахін гарантій не дає. Я перехворіла на COVID-19 ще в кінці листопада 2020 і вважаю, що сам по собі вірус не небезпечний.

Мінімальна заробітна плата в Німеччині

Вважаю, що як свої здібності зможеш продати, таку і зарплату отримуватимеш. Безперечно, потрібен досвід і вміння виконувати якісно роботу. Мій диплом бакалавра (педагог) лежить у тумбочці.

Існує звичайно і мінімальна годинна оплата, встановлена державою – 9,6 євро (307 грн). На місяць виходить 1 536 євро (понад 49 тисяч грн) за 160 годин роботи. Можна домовитися з роботодавцем, скільки годин на тиждень ви хочете працювати, тоді й підсумовуйте місячний дохід. Важливо знати: зарплата в брутто. Тобто, ще віднімають податки залежно від індивідуального податкового класу.

Коли працюю на виставках хостес/перекладачкою, я завжди домовляюся про суму за день, незалежно від кількості годин, оскільки час, до котрої відкрита та чи інша виставка, заздалегідь врегульовано. Тому виставляю рахунок паушально.

Те, що ти емігрант часто не впливає на зарплату. В основному це вирішувати тобі, як презентуватимеш себе “серед чужих”: з погляду жертви чи щасливчика.

Ціни на продукти в Німеччині

Ціни такі самі, як в Україні, навіть дешевші щодо рівня заробітку. Тут людина з нормальною зарплатою може собі дозволити вибрати не найдешевшу упаковку молока, а авокадо чи лосося на тост купувати не тільки у свята.

Оскільки ми купуємо в основному продукти в супермаркетах Edeka, Aldi й Rewe, ціни там вищі, але є і бюджетні варіанти Lidl, Penny, Netto. Для малозабезпечених і так званих “мисливців на знижки” (Schnäppchenjäger) є місця роздачі (Tafel / To good to Go), які шукають хороший товар за низьку ціну.

Крім того, в Німеччині є цікава особливість: візки для покупок беруться під заставу (потрібно заплатити 0,5-1 євро). Після того, як ти зробив покупку, візок треба поставити на місце і забрати свої гроші. Це зроблено для того, щоб їх не крали.

Також незвичний для українців і той факт, що невеликі продуктові магазини працюють до 17:00. Великі супермаркети в Німеччині можуть працювати до 21:00 – 22:00. Для більшості магазинів неділя – вихідний.

хліб (1 буханка) – 1-2 євро (60 грн);

яйця (10 шт.) – 1-2 євро (60 грн);

молоко (1 л) – від 1 євро (30 грн);

сир (1 кг) – 7-12 євро (225 грн);

яловичина (1 кг) – 8-20 євро (від 300 грн);

куряче філе (1 кг) – 5,5-8 євро (190 грн);

олія рослинна (1,5 л) – 1,3 євро (40 грн);

картопля (1 кг) – близько 1 євро (30 грн);

Так, наприклад, зробити легкий перекус на вулиці ковбасками або курячими крильцями обійдеться приблизно в 4-6 євро (160 грн). Морозиво коштує близько 2 євро (60 грн). У кафе для місцевих обід, що складається з гарніру, м’ясної страви, салату і напою, коштуватиме на 1 людину близько 10 євро (320 грн). А ось у туристичних місцях такий самий обід обійдеться в 20 євро (640 грн).

У нас із чоловіком на місяць тільки на продукти на двох іде близько 200 євро (6400 грн), причому ми не часто їмо вдома і раз на тиждень трапезуємо в ресторані.

Традиційні страви в Німеччині

Німець ти чи ні, але я думаю, всі полюбляють смажені ковбаски, картопельку і свинину. А мій чоловік, навпаки, обожнює пельмені й вафельний торт, перемащений згущеним молоком і меленим мигдалем.

Найпо

Джерело