Влада США заявила про намір повернути Україні, Румунії, Угорщині та Словаччині релігійні артефакти, що були викрадені нацистами з єврейських синагог та будинків у Європі під час Голокосту.

Про це повідомило видання Newsweek.

Йдеться про 17 артефактів, серед яких похоронні сувої, рукописи та інші історичні записи, які збиралися продати на аукціоні у Нью-Йорку. Після запиту про походження виставлених на продаж екземплярів та консультацій зі Всесвітньою єврейською організацією реституції правоохоронні органи їх конфіскували. Серед цих артефактів – реліквія з міста Клуж-Напока в Румунії – переплетений реєстр поховань між 1836 і 1899 роками. Її оцінили у 7 тисяч доларів і позначили як "рукопис, написаний на івриті та їдиш із вишуканим художнім титульним аркушем, що поетично прославляє трьох лідерів Товариства поховання".

США повернуть Україні єврейські артефакти, вивезені під час Голокосту Читайте також: Табори смерті, гетто та мільйони загиблих. 10 фактів про Голокост

За словами федеральних прокурорів Брукліна, вилучені артефакти будуть повернуті спільнотам походження з України, Румунії, Угорщини та Словаччині.

"За відсутності будь-якого походження або документації про передачу від тих, хто вижив у цих громадах, немає законних засобів, за допомогою яких рукописи та сувої могли бути імпортовані до Сполучених Штатів", – заявили в прокуратурі Брукліна.

Виконувачка обов'язків адвоката США Жаклін Касуліс заявила, що "вони (артефакти – ред.) містять неоціненну історичну інформацію, що належить нащадкам сімей, які жили та процвітали в єврейських громадах до Голокосту". Водночас аукціонний будинок Kestenbaum & Company, який є організатором торгів, заявив, що співпрацював з владою США. А приватний колекціонер, який був учасником аукціону, запевнив, що намагався "врятувати та зберегти єврейські історичні документи, які в іншому випадку були б втрачені".

Що відомо У Києві планується зведення меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Він складатиметься з синагоги, центру реабілітації, інсталяцій та освітніх просторів. Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" оприлюднив 300 тисяч нових документів з ХХ сторіччя, серед яких електронні копії архівних документів періоду нацистської окупації Києва 1941-1943 років та фонди районних управ. Верховна рада встановила 14 травня Днем пам’яті українців, які рятували від переслідувань євреїв під час Другої світової війни. Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" і ізраїльський національний меморіал катастрофи й героїзму "Яд Вашем" підписали угоду про співпрацю.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело