23 липня Рада безпеки ООН не підтримала резолюцію про скасування посади верховного міжнародного представника з питань Боснії і Герцеговини. Резолюцію подали Росія та Китай.

Як повідомляє "Радіо Свобода", російські та китайські представники виявилися єдиними, хто проголосував за резолюцію. Решта учасників утрималися. Документ потребував підтримки щонайменше 9 з 15 членів Радбезу.

"Резолюція передбачала позбавлення повноважень верховного представника, обґрунтовуючи це тим, що у ньому нібито "більше немає потреби, враховуючи прогрес, якого досягнули боснійські партії". Також, згідно з нею, сама посада, утворена у 1997 році, мала бути скасована за рік", — йдеться у повідомленні.

Радбез ООН не підтримав пропозицію Росії щодо Боснії і Герцеговини

"Радіо Свобода" зазначає, що напередодні голосування західні дипломати звинуватили Москву у спробі підірвати офіс верховного представника та позиції Крістіана Шмідта – німецького політика, який має зайняти цю посаду наступного місяця. Заступник посла Росії в ООН Дмитро Полянський порівняв високого представника із "царем".

Шмідта, який є колишнім міністром сільського господарства Німеччини, призначили наступним високим представником у травні цього року. Він має ступити на посаду 1 серпня замість австрійського дипломата Валентина Інцка, який займає її з 2009 року.

Нового кандидата визначила Наглядова рада з втілення миру, що є міжнародним органом, який координує мирний процес у Боснії і Герцеговині. Додається, що Росія, яка давно домагалася скасування цієї посади, була єдиним членом Наглядової ради, який виступив проти призначення.

Читайте також: Як вступити до НАТО. Три історії успіхів та невдач із Західних Балкан Хто такий верховний представник щодо БіГ

Верховний представник щодо Боснії і Герцеговині — посада, що створена для виконання від 1995 року. Представник повинен проводити нормалізацію ситуації у країні у середовищі між етногрупами боснійських сербів, мусульман та хорватів.

Верховний представник і його апарат представляють країни, які беруть участь в Дейтонській угоді через Раду з виконання Мирної угоди. У період з 2002 по 2011 роки Верховний представник також виконував функції Спеціального представника Європейського союзу у Боснії і Герцеговині.

Верховні представники мають повноваження від Організації Об'єднаних Націй, зокрема:

визначати місце і час спільних засідань органів влади БіГ й порядок головування на них; у випадках незгоди сторін, виносити тимчасові рішення, обов'язкові для виконання всіма органами влади; знімати з посади будь-яку посадову особу у країні; забороняти будь-якій особі участь у виборах і заняття будь-якої виборної або громадської посади.

З 2009 року верховним представником по БіГ є колишній австрійський дипломат Валентин Інцко.

Що відомо 23 липня верховний представник міжнародного співтовариства щодо Боснії і Герцеговини Валентин Інцко схвалив рішення про зміни до Карного кодексу країни, що передбачають покарання за невизнання геноциду у Сребрениці.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело