Декларацію про умови використання російського газогону "Північний потік-2" в обхід України Джо Байден та Ангела Меркель оприлюднили напередодні. Вона називається: на підтримку України та європейської енергетичної безпеки. У документі — усні гарантії та обіцянки допомоги Україні.

Чому німецько-американська угода розхвилювала світ, йдеться 22 липня у сюжеті ТСН.19:30.

Позиція Німеччини

"Північний потік-2" в обхід України: чому угода США та Німеччини збурила весь світ

Німеччина зобов‘язується негайно реагувати, якщо Росія шантажуватиме своїм газом Україну, і може взагалі обмежити експорт з "Газпрому". Також у заяві йдеться про те, що Україна має залишатися транзитером російського газу і після завершення чинного контракту 2024 року. США та Німеччина ініціюють переговори про продовження газової угоди між Україною та Росією щонайменше на 10 років і обіцяють розпочати їх не пізніше 1 вересня. А ще оголошують про створення так званого Зеленого фонду для України. Кошти із нього мають іти на посилення енергоефективності та перехід на відновлювальну енергетику.

"Це хороший крок, який потребував поступливості і Берліна і Вашингтона. А ще угода між США та Німеччиною — це добре для України", — так домовленість щодо "Північного потоку-2" прокоментувала Ангела Меркель.

Сьогодні канцлерка мала очевидно останню велику пресконеференцію до виборів. Завтра політичний Берлін йде на відпочинок і перед цим Ангела Меркель традиційно спілкується з журналістами, цього разу їх було небагато через коронавірусні обмеження.

Великого резонансу домовленість США та Німеччини не викликала, про "Північний потік" Меркель спитали всього двічі.

Німеччині важливо, щоби України залишилася транзитеркою газу, а Росія не використовувала газ, як зброю проти України. Тут Москві довелося повірити на слово, визнала Меркель. Однак інакше канцлерка пригрозила Кремлю новими санкціями. Щоправда, які це можуть бути санкції і наскільки автоматично вони можуть бути введені в разі нового наступу Росії проти України, ніхто із чинного німецького уряду не уточнює.

При цьому Меркель додає, що попри спільну заяву, розбіжності між США і Німеччиною залишаються, очевидно маючи на увазі американський Конгрес, де залишилося чимало критиків проєкту.

Критика від ЄС

Звучать у Берліні і критичні голоси, навіть із партії Анґели Меркель, але ця критика поодинока.

А от найжорсткішим критиком проєкту в Європі залишається Польща. Ще за минулих урядів весь проєкт "Північний потік" у Варшаві називали новим російсько-німецьким пактом, натякаючи на пакт Ріббентропа-Молотова.

"Північний потік-2" два створює загрози і для України, і для Східної Європи, а єдиним, хто отримує від цього вигоду, є Росія", — йдеться у спільній заяві польського міністра закордонних справ Збіґнева Рау спільно із українським колегою.

Міністри наголошують, що газогін може руйнувати безпеку в Європі і водночас послаблювати Європейський союз. Раніше міністр Рау писав для німецьких ЗМі, що Путін заманює Німеччину в пастку.

"Цей проєкт не переслідує спільного інтересу Європейського Союзу", — це вже оцінка з Брюсселя. Так угоду Німеччини і Сполучених Штатів прокоментували в Європейській комісії. Там хочуть обговорити ситуацію, що склалася, всередині ЄС і в тому числі з Україною.

Тож у Європі — або мовчазна згода або критика проєкту, в той час коли в Німеччині дуже втішені примиренням із США щодо спірного німецько-російського газогону.

Обурення Конгресу США та двопартійна критика Байдена

Відколи були зняті санкції із компанії-оператора та її голови правління, Джо Байден повторює одну й ту саму тезу: зупинити будівництво було неможливим. Ніщо втім не заважало продовжити американські санкції. Втім президент не приховував, що була мета налагодити стосунки із Німеччиною.

"Північний потік-2" завершений на 99%. Думка про те, що щось можна було зробити чи сказати, щоб його зупинити, хибна. Але, як відомо, у мене були дуже, дуже плідні дискусії з Ангелою Меркель, а вона працює з урядом Німеччини над зобов'язанням, яке передбачає: якщо Росія докладе зусиль, щоб навмисно заподіяти шкоди Україні та іншим країнам, вона відповість", — сказав Байден.

І ось це "якщо" викликає обурення у Конгресі Сполучених Штатів. При чому ідеться про обидві палати Конгресу і обидві партії — Демократичну і Республіканську. Угоду із Німеччиною вони нещадно критикують.

"Ми завжди знали, що Байден в ліжку із Путіним, а тепер вони обнімаються" — написав у Твіттері сенатор-республіканець Тед Круз.

Заяви про те, що будівництво газогону не можна було зупинити подальшими санкціями, він називає маніпулятивними. А угоду США та Німеччини — зрадою українських та європейських союзників. А конгресвумен від демократичної партії Марсі Каптур проводить історичні паралелі і нагадує, чим у минулому столітті закінчилася угоди Росії та Німеччини.

"Угода не позбавить Росію можливості здійснювати примус щодо наших союзників. Конгрес розуміє ключовий урок історії: коли Німеччина та Росія входять у змову, народам Центральної та Східної Європи доводиться за це платити. Конгрес вже двічі проголосував однозначною більшістю голосів від обох партій за санкції щодо трубопроводу "Північний потік-2". Ці санкції є обов'язковими, а не опціональними", — наголошує Каптур."Я вважаю це цілковитою капітуляцією президента Байдена перед Путіним. Він дає Путіну усе, що той хоче. Він потрапив в оточення газової труби — труби, будівництво якої ми успішно зупинили до приходу Байдена. Я переконаний, що це геополітична помилка на покоління уперед. Через десятиліття російські диктатори все ще будуть пожинати щороку мільярди від подарунку Байдена, а Європа, як і раніше, буде піддаватися російському енергетичному шантажу", — додав Тед Круз.

Окрему порцію критики адміністрація Байдена отримала за оголошену дату візиту президента Украіни до Білого дому — 30 серпня. Члени Конгресу вважають, що її вибрали навмисне, адже це час їхньої літньої відпустки. Тож вони не зможуть зустрітися із Володимиром Зеленським. Співголова групи підтримки України у Конгресі Марсі Каптур розповіла, що вони звернулися із листом до президента Байдена, щоб дату візиту змінили.

Реакція України

Українська влада достатньо стримана у своїх реакціях. Лише дипломатично пояснює, що прописані Німеччиною та США положення стосовно безпеки України могли бути сильнішими.

"Є фундаментальна проблема: вона пов’язана з тим, що нам досі не зрозуміло, чи готова Росія виконувати належним чином свої зобов’язання і свою частину, коли йдеться про безпеку України, про енергетичну безпеку, і збереження ролі України як транзитної держави", — зазначив очільник МЗС Дмитро Кулеба.

ФРН та США не долучили Україну до перемовин, де погодили завершення будівництва "Північного потоку-2". І в Офісі президента вважають, що такі кроки не можна ухвалюватися за спиною у тих, кому цей проєкт загрожує. Речник президента заявив, що це не угода, мовляв, під нею немає підписів, він назвав це заявою.

Відреагувала і законодавча влада. Голова парламенту Дмитро Разумков звернувся з відкритим листом до спікерки Конгресу США Ненсі Пілосі.

"Висловлюю стурбованість щодо триваючого будівництва та можливого введення в експлуатацію газопроводу "Північний потік-2", який Росія використовує як інструмент гібридної війни. Цей проєкт несе пряму загрозу енергетичній безпеці не лише України, а й усієї Європи", — наголосив Разумков.

Наслідки 

А тепер щодо наслідків для України. Якщо Росія повністю відмовиться від нашої газово-транспортної системи, тоді втратимо гроші за транзит. При нинішніх обсягах в 40 мільярдів кубів — це приблизно 1,2 мільярда доларів на рік. Але маємо час принаймні до 2024-го року. Бо до цього року діє контракт, за яким "Газпром" зобовʼязаний щорічно платити Україні 1,2 мільярда доларів.

Але, найважливіший, безпековий момент. Є ризик, що після того, як газ транспортуватимуть в обхід України, Росія стане ще агресивнішою. І поки немає гарантій, що не буде повномасштабних військових дій.

Нагадаємо, що міністерство закордонних справ Німеччини опублікувало декларацію Вашингтона і Берліна за російським проєктом "Північний потік-2". Україна через це ініціює консультації з Єврокомісією і Німеччиною.

Також Меркель обговорила з Путіним "Північний потік-2" і транзит газу через Україну.

Повідомлялося, що Зеленський на зустрічі з Байденом 30 серпня в Вашингтоні обговорить російський проект "Північний потік-2" як виклик безпеки для України і Європи.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber

Джерело