Одразу 17 авторитетних ЗМІ провели спільне розслідування і з'ясували, що влада низки авторитарних держав роками стежила за журналістами, активістами та політиками за допомогою шпигунської програми Pegasus, яку постачала ізраїльська компанія NSO Group. Однією з "жертв" стеження, за даними журналістів-розслідувачів, міг бути президент Франції Еммануель Макрон, а замовником - Марокко. Водночас влада країни відкидає ці звинувачення.

Спільне кількамісячне розслідування "проєкт Pegasus" проводили 17 правозахисних та медіа-організацій, серед яких британське видання The Guardian, французьке Le Monde і американське The Washington Post.

Що таке Pegasus

Ізраїльську програму для стеження за терористами запідозрили у прослуховуванні Макрона: що відомо про скандал із Pegasus

Pegasus - це шкідливе програмне забезпечення яка заражає пристрої на базі iOS або Android і дозволяє отримати доступ до повідомлень, фотографій, електронних листів, даних про місцезнаходження, а також активувати камеру і мікрофон без відома користувача та таємно записувати дзвінки.

На відміну від більшості шпигунських програм, це ПЗ не вимагає від користувача жодних дій - ані переходу за посиланням, ані надання облікових даних. Для злому програма використовує уразливість в коді, тож вірус проникає до телефона абсолютно непомітно для його власника.

Як запевняє ізраїльський розробник NSO Group, програма призначена лише стеження за небезпечними злочинцями і терористами і доступна лише державним органам влади. NSO Group розробляє продукти для військових, правоохоронних органів і спецслужб і стверджує, що "не експлуатує системи, які вона продає перевіреним держклієнтам, і не має доступу до даних своїх клієнтів".

Як шпигунство через телефон спричинило міжнародний скандал

Журналісти-розслідувачі з'ясували, що програму Pegasus могли використовувати уряди щонайменше 10 країн: Азербайджану, Бахрейну, Угорщини, Індії, Казахстану, Марокко, Мексики, ОАЕ, Руанди і Саудівської Аравії. Найбільше програмою користувалося керівництво Мексики.

У списку потенційних "жертв" стеження числяться понад 50 тисяч осіб в 50 країнах. Організації Forbidden Stories і Amnesty International отримали перелік телефонних номерів, які держклієнти NSO Group від 2016 рку могли обрати для спостереження.

У списку немає імен, але журналісти встановили дані понад 1 тисячі осіб: серед них 65 бізнесменів, 85 правозахисників, близько 600 політиків і чиновників різного рівня, зокрема міністри, дипломати, військові, кілька глав держав і прем'єр міністрів. Також у списку знайшли дані 189 журналістів відомих ЗМІ - CNN, New York Times, Le Monde і Al Jazeera тощо. Серед них мексиканський журналіст Сесілія Пінеда Бірт, чиє ім'я включили в систему за кілька тижнів до його вбивства.

Ймовірною "жертвою" стеження став Макрон, а замовником - Марокко

У списку телефонних номерів, які, ймовірно, прослуховувалися через Pegasus, журналісти знайшли один з особистих номерів президента Франції Еммануеля Макрона та членів уряду країни. Змовником стеження за Макроном називають марокканські спецслужби.

Французька газета Le Monde повідомила, що телефон Макрона, яким він регулярно користується від 2017 року, був занесений у реєстр ще у березні 2019 року. Водночас чи дійсно телефон Макрона став об'єктом хакерської атаки наразі незрозуміло. Це стане відомо лише після проведення окремого розслідування.

У Єлисейському палаці вже заявили, що проведуть відповідне розслідування, щоб прояснити ситуацію, повідомляє інформагенція AFP. Якщо ця інформація підтвердиться, то ситуація буде "очевидно дуже серйозною", попередила амдіністрація Макрона.

Реакція країн

Марокко офіційно заперечило звинувачення у стеженні та прослуховуванні Макрона та інших політиків, назвавши розслідування "фейковою, масовою та зловимсною медіакомпанією". Крім того країна пригрозила судовим позовом і просить надати будь-які матеріальні та речові докази, які б підтверджували оприлюднену інформацію.

Ізраїльська компанія NSO Group, яка є розробником Pegasus, також оприлюднила офіційну заяву, в якій вказала, що заяви учасників розслідування безпідставні, будуються на витоку даних, який жодним чином не пов'язаний з клієнтами Pegasus. Своюєм чергою представники Ізріїлю наголосили, що держава не має доступу до інформації, зібраної клієнтами NSO.

"NSO Group рішуче заперечує помилкові твердження, зроблені у вашому звіті, багато з яких є непідтвердженими теоріями", - заявила компанія через свого юриста.

Угорщина, Індія і Руанда також заперечили використання Pegasus для злому телефонів приватних осіб. Так, у заяві офісу прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана сказали, що не знають "про жодний передбачуваний збір даних", про який запитують журналісти. "Чи ставили ви ті ж запитання урядам США, Великобританії, Німеччини та Франції? Якщо так, скільки вони витратили часу, щоб відповісти, і як вони відповіли? Чи допомагали вам якісь спецслужби з формулюваннями питань?" - йдеться в заяві угорської влади.

Джерело