Контрабанду на Закарпатті намагався побороти кожен президент, голова ОДА та керівник правоохоронних структур. Однак, ця діяльність так і залишається звичною для регіону, який межує одразу з чотирма країнами ЄС.

У серії подкастів "Сірі кордони" Суспільне Закарпаття зібрало найрезонансніші випадки контрабанди у області.

Тунель до Словаччини

Липень 2012-ого року: Словаччина. Неподалік українського кордону місцевий спецпідрозділ "Податкова кобра" виявив підземний тунель, який сполучав словацьку та українську територію. Всередині правоохоронці виявили більше 13 тисяч блоків сигарет.

Тунель до Словаччини та

Тодішній міністр внутрішніх справ Словаччини Роберт Каліняк прозвітував на пресконференції, що цей тунель використовувався для контрабанди товарів, зокрема, сигарет та нелегального переміщення людей.

"Ми встановили, що вагонетка у тунелі курсувала кілька разів на тиждень, збитки від незаконного обігу товарів може скласти близько 50 мільйонів євро", — заявив словацький міністр.

Інформацію про знахідку словацькі правоохоронці передали українським колегам, які у свою чергу повинні були знайти вихід з тунелю. Цим місцем виявився приватний будинок на вулиці Запорізькій в Ужгороді. Звідси відстань до кордону — кілька сотень метрів.

Закарпатський журналіст Віталій Глагола, висвітлює події про контрабандистів вже роками. В історії з тунелем він був одним з перших, хто з’ясовував подробиці події.

"Наші почали шукати, і знайшли його у підвалі приватного будинку на ділянках земельних, які давались працівникам СБУ. Це дуже резонансна історія. Тоді майже всі європейські ЗМІ писали про неї. Це був повністю діючий тунель, де вагонетки навіть їздили, та перевозили і нелегалів, і наркотики, і товарну контрабанду. Тобто, собівартість тунелю, за підрахунками, коштувала тоді 2,5 мільйони євро. І навіть якщо цей тунель функціонував пів року — він окупився", — каже Віталій Глагола.

Навіть словацькі чиновники, на чолі з міністром внутрішніх справ Словаччини, визнали високий технічний рівень тунелю.

Відстань від входу до виходу становила 700 метрів. Глибина конструкції – 6 метрів під землею. Діаметр тунелю – 90 сантиметрів. Його обладнали коліями та вагонеткою, якою і переправляли контрабанду.

Журналіст Віталій Глагола переконаний, що про будівництво тунелю такого масштабу, правоохоронці не могли не здогадуватися.

"Я думаю, що українські правоохоронці чудово знали про його існування. Щоб ви розуміли, майже 500 вантажівок ґрунту треба було вивезти з цього будівництва. І непоміченим це не могло бути. Я думаю, що українські військові заздрять тому рівню підготовки і цих тунелів тому, що там насправді все було якісно зроблено", — розповів журналіст.

Власників підземного тунелю згодом знайшли. Суд над двома чоловіками тривав більше року. У підсумку, власникам підземного тунелю суд призначив умовні строки покарання.

"Ніякої відповідальності кримінальної і якогось терміну відсидки не отримав ніхто з фігурантів. Підозрювали двох осіб із села Холмок. Певний час вони перебували у розшуку. Потім їх все-таки знайшли, але у підсумку вони зараз на волі і живуть в Ужгороді", — розповів Віталій Глагола.

"Приватний" кордон на Берегівщині

Контрабандна діяльність поза межами КПП часто пов’язана з ризиком бути пійманим на кордоні. Оригінальне рішення цієї проблеми відшукали на Берегівщині, біля кордону з Угорщиною. Ще у 2014-2015 роках там приватизували земельні ділянки розташовані впритул до прикордонної смуги.

"Це був випадок, коли у Берегові скупили ділянки. Чи видали ділянки. Ніби для особистого сільського господарства. "Вирощувати будемо кукурудзу!". І ці ділянки видали впритул до україно-угорського кордону. На цих ділянках з’явилися навіть вишки із спостерігачами озброєними. Це теж кілька років тому була резонансна справа. З озброєними спостерігачами, які нібито охороняють урожай аби його не покрали. Але по факту, це була особиста ділянка, і ці люди навіть агресивно ставились до прикордонників, які патрулювали кордон вздовж цих ділянок", — розповів журналіст Віталій Глагола.

Довжина приватного кордону — близько 5 кілометрів. Земельні ділянки виділили для сільськогосподарського призначення, однак, там майже одразу почали облаштовувати оглядові вишки, де за урожаєм стежили чоловіки зі зброєю та тепловізорами.

Ще у 2015-му році працівники СБУ провели спецоперацію на цій ділянці, щоб виявити та затримати контрабандистів, які вночі переносили сигарети у країни Євросоюзу. Службовці навіть залучили знімальну групу одного з центральних телеканалів. У ході операції, чоловіки, які охороняли ділянку, відкрили вогонь по службовцях. Внаслідок пострілів нікого не травмували. Натомість, приватний кордон на Закарпатті почали згадувати по всій країні.

Згодом прикордонники розпочали у судовому порядку повертати ці земельні ділянки біля кордону у державну власність. Ці справи тягнулися роками.

А в листопаді 2017-го року на Закарпатті розпочалась спецоперація силовиків, під час якої правоохоронці провели близько 100 обшуків у справі "приватного кордону". Серед затриманих, місцевий мешканець Берегівщини Аттіла Горват на прізвисько "Докі", якого підозрювали у створенні цієї схеми. Однак за інкриміновані йому правопорушення покарання чоловік не відбував. Його відпустили під домашній арешт. Минулого року “Докі” загинув у ДТП під Рівним.

Дипломатична контрабанда

За контрабандою на Закарпатті ловили і держслужбовців. У 2016-му році однією з топ-тем була "дипломатична контрабанда", яку виявили на КПП "Ужгород".

"На пункті пропуску "Ужгород" затримали чоловіка працівниці українського посольства в Братиславі у Словаччині, який віз абсолютно повністю набитий цигарками мікроавтобус Volkswagen Transporter Т5. Він був абсолютно забитий. Щоб ви розуміли, там не можна було кілька пальців між цигарками просунути. Спочатку чоловік показав документ від посольства, виданий його ж дружиною, він везе дипломатичний вантаж. Коли його попросили відкрити цей мікроавтобус, він зачинився всередині, і спочатку вимагав його пропустити, а потім він з’їв цей документ. Тобто фізично. Людина просто жувала цей аркуш паперу, але при тому приїхали представники українського МЗС. Надали дозвіл, навіть якщо це дипломатична пошта, відкрити цей мікроавтобус, його відкрили, і він був повністю набитий цигарками. Цю працівницю після цього звільнили. Порушили кримінальну справу. Але наскільки я знаю також жодного покарання, цей чоловік який віз контрабанду, не поніс", — розповів журналіст Віталій Глагола.

Більше про найрезонансніші випадки контрабанди у області слухайте у подкасті Суспільного Закарпаття "Сірі кордони". Перший епізод можна прослухати на одній з платформ:

Apple Podcasts

Google Podcasts

Sound Cloud

Anchor

Pocket Casts

RadioPublic

MEGOGO

Джерело