Про це пише британська газета The Guardian.

Pegasus – це програма, яка заражає iPhone і пристрої Android, дозволяє отримувати повідомлення, фотографії та електронні листи, записувати дзвінки і таємно активувати мікрофони смартфона.

Завдяки програмі з 2016 року вдалося отримати інформацію з більш ніж 50 000 телефонних номерів.

Паризька некомерційна медіа-організація Forbidden Stories і Amnesty International спочатку мали доступ до списку номерів.

Криміналістичний аналіз невеликої кількості телефонів, номери яких фігурували в злитому списку,  показав, що більше половини з них мали сліди шпигунського програмного забезпечення Pegasus.

Видання The Guardian і його інформаційні партнери розкривають особистості деяких людей. Сюди увійшли сотні керівників підприємств, релігійних діячів, вчених, співробітників профспілок і урядовців, міністрів, президентів і прем’єрміністрів.

У списку також вказані близькі родичі керівника однієї країни, що свідчить про те, що глава держави міг наказати своїм спецслужбам стежити за своїми родичами.

У списку є дані більше 180 журналістів, серед них репортери, редактори та керівники: Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press і Reuters.

У списку був знайдений номер телефону позаштатного мексиканського репортера Сесілія Пінеда Бірта. Йому вдалося знайти докази зв’язку між наркокортелем і місцевими чиновниками. Та згодом після публікації матеріалу Сесілія вбили, а його смартфон так і не знайшли.

У NSO наполягають на тому, що не мають доступу до даних своїх клієнтів.

Компанія продає свої розробки тільки військовим, правоохоронним органам і спецслужбам із 40 країн і заявляє, що ретельно перевіряє їхнє законодавство про права людини.

Ізраїльський софт Pegasus використовувався урядами країн для шпигунства за журналістами та правозахисниками, – The Guardian

Міністр оборони Ізраїлю суворо регулює роботу NSO, надаючи індивідуальні експортні ліцензії до того, як технологія шпигунства потрапить до нової країни.

Проте, величезна кількість телефонних номерів у злитому списку належить людям, ніяк не пов’язані зі злочинністю: це або продемократичні активісти чи журналісти, які розслідують корупцію, або політичні опоненти.

У ході дослідження, проведеного Amnesty’s Security Lab, технічним партнером проєкту Pegasus, були виявлені сліди активності Pegasus на 37 із 67 досліджених телефонів.

Аналіз витоку даних виявив, що принаймні 10 урядів є користувачами цієї програми: Азербайджан, Бахрейн, Казахстан, Мексика, Марокко, Руанда, Саудівська Аравія, Угорщина, Індія і Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ).

Найбільше Pegasus використовує Мексика. У списку фігурують 15 тис. номерів. Ще кілька урядових мексиканських агентств купили Pegasus. Марокко і ОАЕ на другому місці – вони внесли по 10 тис. Номерів кожна. Руанда, Марокко, Індія і Угорщина заперечували використання Pegasus для злому телефонів осіб, зазначених у списку. Уряду Азербайджану, Бахрейну, Казахстану, Саудівської Аравії, Мексики, ОАЕ і Дубая відмовилися від коментарів.

Ізраїльський софт Pegasus використовувався урядами країн для шпигунства за журналістами та правозахисниками, – The Guardian

Телефонні номери, обрані для стеження, охоплюють більше 45 країн на чотирьох континентах. Наявність номера в списку даних не означає, що була спроба заразити телефон. Список міг мати й інші цілі.

У розслідуванні йдеться, що угорський уряд Віктора Орбана також могло використовувати технології NSO для своєї так званої війни із засобами масової інформації, націлившись на журналістів-розслідувачів.

Ізраїльський софт Pegasus використовувався урядами країн для шпигунства за журналістами та правозахисниками, – The Guardian

Клаудіо Гуарньері, керівник лабораторії безпеки Amnesty International, сказав, що після зараження телефону Pegasus можна витягувати повідомлення, історію дзвінків, фотографії та електронні листи людей, таємно активувати камери, мікрофони і читати листування в WhatsApp, Telegram і Signal. Також можна відстежувати пересування людини, його місце розташування в режимі реального часу з дуже високою точністю – навіть, наприклад, швидкість руху автомобіля.

Ізраїльський софт Pegasus використовувався урядами країн для шпигунства за журналістами та правозахисниками, – The Guardian

Клаудіо Гуарньері сказав, що технології NSO експлуатує уразливість, пов’язані з iMessage, який встановлюється на всіх iPhone, і Pegasus зміг проникнути навіть в найсучасніші iPhone з останньою версією iOS.

Джерело