З 19 липня в Україні розпочалось проведення іспитів на рівень знання української мови для державних службовців та охочих здобути громадянство. Перевірка пройде відповідно до норм закону про державну мову, що вступили в дію з 16 липня. Як скласти іспит на знання з української мови розбиралося Суспільне.

Іспити на знання української мови, як державної, проводитиме Національна комісія зі стандартів державної мови (НКСДМ). На перший іспит вже зареєструвалися 348 осіб. Для складання всім зареєстрованим пропонується прийти у вказаний час на іспитовий майданчик НКСДМ.

У Києві щодня відбуватимуться 3 іспитові сесії: з 9:30 до 11:30, з 12:30 до 14:30 і з 15:30 до 17:30. У регіонах іспитові майданчики працюватимуть за окремим графіком, залежно від кількості охочих. Усі локації будуть функціонувати із дотриманням санітарних норм та правил в умовах пандемії.

В Україні розпочалися іспити на знання державної мови. Хто і як складатиме

Станом на сьогодні скласти іспит можна буде в Києві, Полтаві, Вінниці, Чернігові, Житомирі, Черкасах, Луцьку, Івано-Франківську, Чернівцях, Кропивницькому, Миколаєві, Херсоні та Рубіжному. Комісія буде постійно оновлювати перелік іспитових майданчиків на сайті.

За словами голови НКСДМ Орисі Демської, реєстрацію на іспити відкрили 16 липня о 00:01 на спеціальній платформі. Підготовка до проведення іспиту відбувалася за такими ключовими напрямами:

юридичним (розробка низки нормативно-правових актів, їх погодження і реєстрація); організаційним (створення мережі іспитових аудиторій по всій Україні); змістовим (створення Банку тестових завдань, програмного забезпечення спеціально для потреб іспиту).

Для осіб, які претендують на посаду державного службовця, тестування проходитиме за чотирма блоками:

культура мови (24 тестові задання); читання (20 тестових завдань); письмо (одне завдання відкритого типу); говоріння (два завдання відкритого типу).

Для претендентів на отримання громадянства України також потрібно пройти чотири блоки завдань:

слухання (12 тестових завдань); читання (31 тестове завдання); письмо (два завдання відкритого типу); говоріння (три завдання відкритого типу). Читайте також: " Це – не ЗНО". Експертка розповіла про мовний іспит для чиновників

У комісії зазначили, що у межах тестових завдань кожна правильна відповідь дорівнює 1 балу. Максимальна кількість балів, яку можна набрати за виконання завдань частини:

"Культура мови", — 42, за "Читання" — 20, за "Письмо" — 37 балів, за "Говоріння" — 59 балів (29 балів за діалог, 30 балів — за монолог).

Таким чином, претендент або претендентка, правильно виконавши всі завдання, може отримати максимум 158 балів.

Нацкомісія наголошує, що всі чотири частини іспиту рівноважні, результат за кожну становитиме максимум 25% від загальної оцінки.

"Щоб успішно скласти іспит, результат за кожну із частин іспиту повинен бути не нижчим за половину від максимально можливої кількості балів (для "Культури мови" – 21 бал, для "Читання" – 11 балів, для "Письма" –19 балів, для "Говоріння" – 30 балів). Кількість балів за кожну частину буде пропорційно конвертована у відсотки", — зазначили у відомстві.

Для отримання державного сертифіката про достатній рівень володіння державною мовою, необхідно набрати 80 і більше балів (мінімум 50% + 1 бал), високий – 127 і більше балів (мінімум 80% + 1 бал). Зразок іспитової роботи можна переглянути тут.

Для чого потрібен іспит

Демська зазначила, що іспит має визначати рівень володіння державною мовою, необхідний для того, щоб громадянин чи посадовець міг гідно комунікувати від імені держави.

"Ми не перевіряємо знань, а лише встановлюємо, чи володіє громадянин мовою належно, чи ні", – пояснила Демська і наголосила, що такий іспит не є аналогом зовнішнього незалежного оцінювання, яке має на меті перевірити теоретичні знання.

"Одним із завдань, наприклад, є речення з пропусками та варіантами слів, які ви можете вставити в це речення. Ви вибираєте, яку конструкцію слід вибрати для того, аби речення звучало грамотно і коректно", – розповіла чиновниця.

Демська додала, що також у тесті є завдання, у яких необхідно дописати відсутні букви у словах: "Щось треба написати з великої літери, десь є подвоєння. Йдеться про слова, які ми зазвичай щоденно вбиваємо. Є завдання, де треба дібрати відповідники до слова з набору слів".

За словами голови Національної комісії зі стандартів державної мови, також у тестах є аудіювання: "Звучить аудіоряд до двох хвилин, претендент слухає й потім коротко має написати, про що йшлося, і висловити свою думку щодо того, погоджується він чи ні".

Читайте також: Експертка розповіла, яким буде іспит для охочих стати держслужбовцями Умови проведення іспитів

У комісії зазначили, що впродовж 16 липня на іспит записалися вже 348 осіб. Водночас "слоти" для іспитів НКСДМ надаватиме поступово — разом із відкриттям нових пунктів, де можна скласти цей іспит.

Як зазначила членкиня Національної комісії зі стандартів державної мови Ольга Шевчук-Клюжева, для проведення іспиту будуть підготовлені спеціальні аудиторії.

"Ми будемо намагатися, щоб претендентам було максимально зручно. Це буде у великих містах, де є навчальні заклади. Ми розглядаємо насамперед університети, а також міські адміністрації, де можна облаштувати іспитові аудиторії, поставити комп'ютери, зробити потрібні умови, щоб президентом було зручно".

Експертка пояснює, що люди реєструватимуться, приходитимуть, після чого інструктори мають ідентифікувати особу, а в самих аудиторіях будуть вести відеоспостереження.

Водночас за словами члена комісії Іллі Данилюка, мережа іспитових аудиторій постійно розширюється і це передбачає внесення змін до часових слотів, що стають доступними для реєстрації та іспит: "Таке додавання ми будемо робити поступово, щоб уникнути пікового навантаження на систему".

Пропускна здібність системи перевірок може справитися з навантаженням до тисячі осіб на добу. Однак з першого ж для реєстрації учасники тестування повідомляли про збої у роботі системи.

Деякі користувачі бідкаються, зокрема, що на порталі не працює.

Низка інших — зазначають, що у пунктах іспитів не вистачає місць.

У комісії також запевнили, що всі карантинні вимоги у місцях проведення іспитів забезпечать. Водночас на іспит претендентам слід приходити в масці і знаходитися в ній у приміщенні впродовж всього двогодинного іспиту. На випробуванні слід мати з собою документ, який ідентифікує особу.

У комісії додають, що на іспиті не можна:

спілкуватися з іншими претендентами або третіми особами; списувати відповіді; використовувати засоби зв'язку, пристрої для зчитування, оброблення, збереження та відтворення інформації, що не передбачені процедурою проведення іспиту; робити помітки, що можуть ідентифікувати особу. Читайте також: З чого складатиметься державний іспит з української мови для посадовців

Також завдання та відповіді учасників будуть фіксуватися комп'ютером, зокрема завдання з "говоріння" та "писання".

Комісія просить учасників приходити до пунктів проведення іспитів завчасно. Зареєстровані претенденти, які не з'явилися на іспит, вважатимуться такими, які використали свою спробу скласти іспит. Повторно учасники в такому випадку зможуть зареєструватися на повторне тестування лише через 4 місяці.

Як зазначила голова комісії, претендент на посаду державної служби може складати іспит скільки забажає, адже він є безплатним: "Громадяни можуть кожні 4 місяці його складати. Разом з тим, державний сертифікат про рівень володіння державною мовою – це як диплом про вищу школу, диплом кандидата наук. Він видається назавжди".

Також Орися Демська наголосила, що процедура здачі іспиту виключає будь-яку корупційну складову.

"Тестові завдання формуються ad hoc: на сьогодні в банку тестів є 1800 завдань. Тестів загалом є 44 і саме в той момент, коли відкривається слот, машина генерує завдання. Які конкретно завдання машина згенерує під конкретну іспитову сесію – ми не знаємо", – пояснила експертка.

Читайте також: Хто і як складатиме іспит з української з 16 липня. Коментує експерт

Після виконання письмової частини тесту його слід буде підписати електронним ключем та відправити на перевірку, після чого записати усну частину, також підписати її та відправити.

"Але роботи зашифровані, а екзаменатор сидить в іншому кінці України. Іспити складаються лише в іспитових аудиторіях. Також екзаменатор не ставить абсолютної оцінки, лише кваліфікаційну: достатньо-добре-відмінно", – зазначила чиновниця.

За її словами, у разі, якщо екзаменатор поставив всі "відмінно", то робота йтиме на перехресне перевіряння.

Що відомо Верховна рада 25 квітня 2019 року ухвалила закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Президент підписав його 15 травня 2019 року. З 16 липня 2021 року для вступу на державну службу необхідно подавати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Отримати сертифікат можна буде за результатами саме цього іспиту. Основне призначення спеціального іспиту – виявити рівень володіння українською мовою особами, які претендують на обрання чи призначення на посади й зобов’язані застосовувати українську мову під час виконання службових обов’язків.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело