Шість мільйонів гривень коштуватиме консервація садиби Шидловських у Старому Мерчику. Проєкт робіт вже розробили, нині він проходить експертизу. Консервацію проводять, щоб зберегти палац — мають укріпити його стіни, фундамент та звести нову покрівлю. Частину коштів нададуть зі спецрахунку обласного бюджету, однак для повноцінних робіт не вистачає половини суми.

Навколо садиби Шидловських у селищі Старий Мерчик — чагарники, розмальовані стіни та квола огорожа. Раніше тут жили дворяни, розповідає пам'яткознавиця Олена Жукова.

"Ми можемо представити, як у XVIII столітті усе це було наповнене життям. Тут жили власники, тут були гості, там була челядь, яка все обслуговувала і тримала все у належному стані. І самі будівлі сформували такий круглий двір, який називається курдонер", — розповідає Жукова.

На консервацію садиби у Старому Мерчику на Харківщині не вистачає коштів

За її словами, коли до влади прийшли більшовики, садибу націоналізували та створили на цьому місці сільськогосподарський технікум, який працював до кінця 90-х років. Відтоді комплекс стоїть занедбаний.

"Срібляста тополя. Минулого року їй був рік, зараз їй вже два. Наступного року ввона буде ще вища і ширша. Потім вона пустить коріння, коріння почне руйнувати оці стіни. Вони підуть тріщинами, почнуть сипатися. Тому, якщо їх не будуть корчувати наступного року, то, в принципі, сенсу у цій будівлі вже не буде ніякого", — говорить пам'яткознавиця, показуючи дерева у садибі.

У будівлі проходили дворянські бали, розповідає Жукова.

"Те, що зараз для нас стеля, це був наш перший поверх. І там знаходилося бальне приміщення. Зараз ви бачите залишки шикарної ліпнини епохи класицизму. Зверніть увагу, який красивий парадний вхід. І ще до пожежі сюди можна було заходити", — говорить Олена Жукова.

Пожежа, про яку говорить пам'яткознавиця, сталася три роки тому. Горіло 600 квадратних метрів, вогонь знищив дах та перекриття. Слідчі вважають, що приміщення підпалили. Жукова каже, щоб зберегти споруду, яка є пам'яткою садово-паркового мистецтва, її слід законсервувати.

"Це може бути закріплення спеціальними розтинами оцих от стін, які ви бачите перед собою, підлоги. Для того, щоб убезпечити від подальшого руйнування. І, звісно, заливають бетоном або іншим розчином підлогу, щоб не проростало у ній зелені", — каже Жукова.

"Консерваційні роботи передбачають у першу чергу влаштування нової покрівлі над всією будівлею та посилення двірних та віконних прорізів", — пояснює пам'яткознавиця.

Також влаштування армопоясу навколо палацу та мощення, щоб дощова вода не затікала під фундамент.

Проєкт консерваційних робіт розробили торік, на них витратили понад 700 тисяч гривень з обласного бюджету. Зараз документи проходять перевірку, розповів Суспільному директор Департаменту містобудування та архітектури Антон Коротковських. За його словами, вартість консервації складає близько шести мільйонів гривень.

"Проведення робіт на зазначеній будівлі може бути тільки коштом нашого спецрахунку. Цей спецрахунок поповнюється внаслідок оренди будівель пам'яток архітектури. Наразі там вся сума не є в наявності. Наразі на ці роботи ми можемо надати близько 2-3 млн грн. Першочергові заходи, які треба виконати, хоча б зробити покрівлю", — сказав Коротковських.

За словами посадовця, частину грошей шукають й у бюджеті Валківської ОТГ. Заступниця голови громади Ольга Борщ телефоном сказала - планують надати близько мільйона гривень на консервацію садиби. Чи зможуть це зробити, вирішать наступного місяця. Надалі громада, яка має таку культурну спадщину, може заробляти на ній, каже Жукова.

"Зверніть увагу, як розвивається кіноіндустрія, скільки знімається фільмів, відеороликів на території об'єктів культурної спадщини. Це можуть бути грантові проєкти, які можуть розвиватися на території такого об'єкту", — сказала Жукова.

Читайте також

"Свою частину щодо садиби ми виконали": голова Великого Бурлука — про звинувачення у бездіяльності

Джерело