Гірники Інгульської шахти державного підприємства перекрили дорогу "Кропивницький - Кривий Ріг - Запоріжжя" біля села Бережинка Кропивницького району. На акцію протесту у Бережинці шахтарі вийшли через невиплату зарплати – розповів Суспільному голова незалежної профспілки працівників шахти Дмитро Бондарєв.

За словами заступника директора підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" Вадима Косаренка, заборгованість комбінату працівникам і за енергоносії, через низьку ціну уранового концентрату, нині сягають понад півмільярда гривень.

15 працівників Інгульської шахти вийшли на пішохідний перехід у селі Бережинка Кропивницького району о 13 годині. Учасник акції Олександр Мазур два роки працює на Інгульській шахті машиністом електровозу.

"За два роки ні разу вчасно не отримував аванс, заробітну платню. Зараз знаходжуся на лікарняному, і скажімо так, вимушений підтримувати колег по роботі, а не лікуватися, знаходитися з ними тут, тому що обіцяні гроші до цих пір не надійшли нам. За червень взагалі не отримали, хоча вже повинна була бути зарплата і, давним-давно, мав уже бути аванс".

Співорганізатор акції, голова незалежної профспілки працівників Інгульської шахти Дмитро Бондарєв каже, на протест вийшли шахтарі, які перебувають на лікарняному, і в яких закінчилася зміна.

“Вимоги шахтарів – це погасити заборгованість по заробітній платі для всього комбінату, нині вона складає 84 мільйони гривень. Друга вимога – це державна підтримка, щоб все-таки держава звернула увагу на це підприємство, так як воно є стратегічним на сьогоднішній день, і виділила гроші, щоб підприємство стало працювало, щоб робітники не виходили щомісяця на дороги. І третя вимога, яка сформувалася у всього колективу – це недовіра керівництву Державного підприємства "Східний гірчничо-збагачувальний комбінат".

За акцією слідкували поліцейські. За словами Росини Гуцул, учасники протесту поводили себе мирно.

Протестувальники пропускали рейсові автобуси, маршрутки і машини з небезпечним вантажем. Водій вантажівки з Польщі Войтек Ярошкевич їхав з Кривого Рогу.

"Я хочу проїхати, я сам з Польщі. Відвіз вантаж і їду порожнім автомобілем додому. Через Київ у Люблін. Але, бачу, тут затримаюся, бо мою машину не пропускають".

Коли дізнався про причину акції шахтарів, приєднався до протестувальників.

"Якщо потрібно платити зарплату, то нехай керівники її платять. Як це, працювати і не отримувати зарплату? Я цього не розумію", – сказав Войтек Ярошкевич.

Коли працівники Інгульської шахти отримають зарплату, телефоном пояснив керівник Інгульської шахти Сергій Чертков.

"Якщо немає виплати зарплати – це серйозний удар по сімейному бюджету. Шахта у робочому режимі працює. Ці люди поза зміною можуть робити, що завгодно. Керівництво комбінату веде перемовини у Києві, я сподіваюся, вони будуть позитивними. Думаю, що наступного тижня буде погашена заборгованість по зарплаті".

Голова Атомпрофспілки вирішення питання між компанією "Енергоатом" і комбінатом бачить так:

"Державне підприємство з прибутків виплачує дивіденди у бюджет. Для "Енергоатома" було 80 відсотків. Ми запропонували змінити її на 30 відсотків, а різницю вкласти у виконання указу Президента на розвиток і стабілізацію ситуації в Атомно-промисловому комплексі, тобто на розвиток комбінату, будівництво шахти і збільшення обсягів видобутку уранового концентрату. Завершується узгодження проєкту постанови, може, навіть вийде на позачерговому засіданні Кабміну її "проштовхнути".

Акція працівників Інгульської шахти безстрокова. За словами її ініціатора, голови незалежної профспілки працівників Інгульської шахти Дмитра Бондарева, протест триватиме поки не виконають вимоги шахтарів.

Що відомо 8 липня працівники трьох урановидобувних шахт області "Нoвoкoстянтинівська", "Смoлінська", "Інгульська" перекрили дорогу на Умань біля села Смоліне Новоукраїнського району. Півсотні гірників ходили пішохідним переходом вдень і вночі. 7 липня сотня працівників підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", протестували біля міністерства енергетики у Києві. За словами заступника міністра енергетики Юрія Власенка, управління активами підприємства мають передати компанії "Енергоатом", яка є єдиним покупцем уранової руди, що видобуває комбінат. Це дасть можливість напряму проводити розрахунки між підприємствами і вчасно виплачувати зарплату. Рішення має ухвалити Уряд. "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" – єдине в Україні підприємство, яке забезпечує видобуток уранової руди і виробництво концентрату природного урану. Підприємство забезпечує до 40% потреб в урані українських атомних станцій. Має виробничі майданчики в Дніпропетровській і Кіровоградській областях. На підприємстві працюють майже 5 тисяч людей.

Джерело