Протягом трьох годин президенти США та Росії обговорювали непрості теми

П'ять годин розмови за зачиненими дверима – у Женеві завершився саміт лідерів США та Росії. Джо Байден уперше у статусі президента зустрівся з очільником Кремля – Володимиром Путіном. Подробиці знає кореспондентка "5 каналу" Марія Писаренко.

Обидва раунди перемов відбулися при свідках, а підсумкову пресконференцію розділили. Спершу до преси вийшов Володимир Путін. Після нього і вже в іншому місці враженнями від розмови поділився Джо Байден. Символом того, що що між очільниками двох країн було багато розбіжностей власне стало завершення пресконференції. Адже вона не була спільною, а відбулось дві окремих. Спершу говорив Путін, пізніше Джо Байден.

У Женеві завершилася зустріч Байдена та Путіна: про що домовилися
 (Відео)

Обидва вважають, що в розмова була плідною. Володимир Путін зазначив, що дипломатичних "червоних ліній" не порушили. Однак очільник Кремля не давав конкретних відповідей на гострі питання журналістів, що стосувались отруєння Навального чи підтримки дій тоталітарної Білорусі.

"Я дав зрозуміти, ми не будемо терпіти порушення Росією нашого демократичного суверенітету чи спроб зірвати наші демократичні вибори. Відносини з Росією мають бути передбачувані, я підтвердив непорушну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України. Ми погодились і далі дотримуватись дипломатичної лінії, щодо реалізації Мінських домовленостей ", – зазначив президент США Джо Байден.

Не оминули увагою і нещодавні кібератаки у США. Джо Байден наполягав на тому, що повинні бути певні "червоні лінії" і натякнув на те, що Росія і тут порушує норми міжнародного права.

А от Володимир Путін намагався триматись та робити вигляд, що все під контролем, але із запитань журналістів, було зрозуміло, що конкретних відповідей не буде. Президент Росії не може розповісти про власне ставлення та про підсумки цієї розмови. Зокрема щодо питання України та миру.

"Що стосується України, то ця тема зачіпалася. Не можу сказати, що вже дуже детально. Але, наскільки я зрозумів президента Байдена, він згоден з тим, що в основі врегулювання на південному сході України мають лежати Мінські угоди", – сказав Путін у середу на прес-конференції за підсумками переговорів із президентом США.

Президент РФ зазначив: "З приводу вступу України до НАТО – ця тема зачіпалась "мазком". Тут немає чого обговорювати".

Протягом цих трьох годин обговорювали чимало тем. Джо Байден вперше у статусі президента зустрівся з Володимиром Путіним. Женева як місто була обрана не випадково, адже це "столиця миру" і нейтральний майданчик для переговорів. 

Експерти кажуть, що зараз відносини між цими Сполученими Штатами та Росією перебувають на найнижчому рівні та у найгіршій ситуації з моменту розпаду СРСР. Це демонструє поведінка обох очільників держав. Адже не було спільного ланчу та спільної пресконференції. 

Початок зустрічі уже розібрали міжнародні експерти та оглядачі. Вони говорять про те, що під час фотосесії у бібліотеці маєтку Ла Гранж – Путін та Джо Байден не дивились один одному в очі та атмосфера була дуже напруженою.

"Вони продовжують казати, що йде пошук тем взаємного зацікавлення. Це формулювання ще з часів холодної війни. Нема націлення на спільний результат. Є націлення на індивідуальні досягнення. Цей саміт – абсолютно індивідуалістична гра", – зазначає експерт-американіст американіст Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

За тими фотографіями та відео, які зараз у всьому світі роздивляються із Женеви видно, що всі переговори проходили в напруженій ситуації. З боку Російської делегації під час розширених переговорів брали участь спеціальні представники Путіна з питань Сирії та питань України. На пресконференції Джо Байден не сказав чому розмова тривала трохи менше, а лише похвалив, що конструктиву під час особистих зустрічей чимало. Як саме вплинуть ці домовленості на Україну вже зараз починають аналізувати українські експерти.

"Незмінність позицій щодо територіальної цілісності і суверенітету України – це одна з ключових речей під час зустрічі Байдена з Путіним. Байден чітко продемонстрував, що він став лідером вільного світу, заручився підтримкою від ЄС. І цим дав сигнал і Китаю, і Російській Федерації", – розповіла народна депутатка (2014-2019) та членкиня Мережі захисту національних інтересів "АНТС" Ганна Гопко.

"Перший період, коли буде ясно, що по Україні було, будуть навчання 2021 захід. Якщо ми побачило ці агресивні дії, ескалацію, то значить, Росія висновки не зробила, і аргументи мають бути більш дієві", – зазначив голова правління Українського кризового медіацентру Валерій Чалий. 

Після пресконференції Джо Байден та Володимир Путін відправляться до своїх країн. Цим самітом завершиться "Європейське турне" президента США. Експерти кажуть, що Україна повинна скористатись позитивними знаками від цієї зустрічі та не змарнувати можливість бути в топі тем міжнародної політики.

Марія Писаренко, "5 канал". 

Джерело