Внутрішньополітичні конфлікти, що тривали у партії давно дали свої наслідки

Внутрішньополітичні конфлікти дали наслідки у партії "Голос", адже десяток депутатів заявили про створення окремої групи, яку назвали "Справедливість". Точкою неповернення стало вчорашнє голосування кількох депутатів "Голосу" за включення до порядку денного документу слуг народу про відтермінування україномовного дубляжу. Парламентарі виступили проти керівництва партії із особистими звинуваченнями. Чвари у політсилі тривають уже давно. Подробиці знає кореспондентка "5 каналу" Ірина Сисак.

Про роз'єднання партії у кулуарах Верховної Ради говорять не один місяць. Проте лише зараз опозиційна десятка Голосу звинуватили керівництво партії та фракції в узурпаторстві та таємних домовленостях. Голові фракції Ярославу Железняку незгодні висловлюють недовіру, бо той уже кілька місяців не збирає нардепів на засідання. А от лідерку партії Кіру Рудик вимагають узагалі виключити із фракції. 

"В програмі голосу зафіксовано, що ми будемо забирати мандати в тих депутатів, які прогулюють більше половини засіданнь, Кіра Рудик прогуляла вже більше 60%. Ми маємо починати самоочищення з себе, вона має піти з посади голови партії, з фракції, і з партії взагалі", – наголосила народна депутатка від партії "Голос" Олександра Устінова.

"Точкою неповернення" стало підтримання Кірою Рудик і Ярославом Железняк включення до порядку денного законопроєкту, який відтерміновує дубляж українською на телебаченні. Таке антимовне голосування, попри виправдання, опозиційне крило "Голосу" керівництву не пробачило.

"Після дивної помилки, хоча це виглядає зовсім не помилка – закритися в хатинці просто не вдасться, тому що ми запитаємо, партійці запитають, виборці запитають", – зазначив депутат від партії Ярослав Юрчишин.

Аби відмежуватися від правлячої частини Голосу, бунтарі створили всередині фракції депутатське об'єднання "Справедливість". У відповідь у канонічній половині фракції заявили, новостворена група суперечить регламенту.

"Оголошення про створення депутатської групи у межах депутатської фракції прямо суперечить закону і відповідно є нікчемним", – сказав народний депутат від партії "Голос" Андрій Осадчук.

Утім, із фракції депутатів не виганятимуть, хоч би й хотіли, але для виключення необхідна більшість голосів депутатів, а розклади у Голосі нині 10 на 10. Самі виходити нардепи теж не збираються – ризикують утратити мандат.

"Фракція зараз в тій конфігурації, коли фактично неможливо ухвалити рішення про виключення із неї, його звичайно ніхто не буде ухвалювати", – наголошує депутат від "Голосу" Андрій Осадчук.

"Не дочекаються! Нас вибирали виборці, ще тоді коли Кіри Рудик в партії не було, тому піти мають вони а не ми!", – розповів Ярослав Юрчишин.

Піти мають опозиціонери – впевнений один із лідерів Слуги Народу Олександр Корнієнко. Нині керівництво голосу захищає та каже, що бунтівники мають скласти мандат.

"Якщо люди кажуть, що ми виходимо, то будь ласка, мандат на стіл, зал підтримає, принаймні слуга народу. І тоді хай вони вже тоді посувають список, нехай в Раді працюють представники канонічного Голосу", – розповів Олександр Корнієнко. 

Ситуація в Голосі почала електризуватися кілька місяців тому. Перші тріщини з'явилися, коли Святослав Вакарчук залишив партію і вдруге гучно пішов із політики.

"Все-таки лідер в українській політиці є дуже важливим, коли нема лідера, то починається боротьба за лідерство, і це те що ми спостерігаємо, коли декілька груп з різними баченнями одна з одною боряться", – зазначив народний депутат від "Європейської Солідарності" Олексій Гончаренко.

"У нас набагато більше зіркових людей, аніж є можливість реалізувати свої можливості через управлінські посади", – поділився враженнями народний депутат від "Голосу" Андрій Осадчук.

Не зійшлися депутати Голосу і в заграванні зі Слугою Народу, якій Голос подекуди підголосовував, а одного разу Кіра Рудик навіть заявила – готова до коаліції.

"З певного часу, ми помітили, що ця фракція почала голосувати так, як це голосує монобільшість, іде посил з банкової, це нас тривожило, і тепер стало зрозуміло чого так", – сказав народний депутат від "Батьківщини" Мирослав Цимбалюк. 

Депутатка від "Європейської Солідарності" Іванна Климпуш-Цинцадзе вважає, що цей конфлікт додає присмаку гіркоти до всіх партіотичних сил, які нині є в Україні.

Як саме може розподілитися прихильність виборців Голосу, які нині розчарувалися – прогнозують у Комітеті виборців. Бо шанси у партії Вакарчука на наступних виборах мізерні.

"Доля розколотого "Голосу" є дуже сумною, адже серйозних електоральних перспектив у партії не видно. Розчарований виборець буде шукати замінника, нову політичну силу. У випадку партією "голос" виборець вже не буде орієнтуватися на лідерів, бо більша частина голосів, що були за Вакарчука може частково відійде до "ЄС", частоково до "Батьківщини", а інші виборці будуть шукати заміну", – розповів голова комітету виборців України Олексій Кошель. 

І поки внутрішня боротьба набирає обертів, експерти вже прогнозують, конкурентом Голосу може стати нова політсила, що її можуть створити опозиціонери фракції спільно з Сергієм Притулою, який нещодавно теж покинув партію. Та цю ідею самі нардепи називають передчасною. Ірина Сисак, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал".

Джерело