Президент США Джо Байден планує окрему розмову з Володимиром Путіним

11 червня 2017 року українці отримали можливість вільно подорожувати до Європи. Країна отримала безвіз. Чимало скептиків тоді говорили, що це не вдасться зробити. Але Україна таки домоглася свого. Нині ж перед країною нові виклики. Стратегічний курс на членство в НАТО закріплений у Конституції України, але вже 13 років поспіль ми не переходимо до наступного кроку – запрошення до виконання Плану дій щодо членства в Альянсі (ПДЧ), як його називають.
Ця тема стала особливо актуальною напередодні саміту НАТО, який відбувається сьогодні, 14 червня, і куди Україну не запрошували. Але генеральний секретар організації вже заявив, що саміт продемонструє підтримку НАТО для України. І нам вочевидь вкотре порадять виконувати свої домашні завдання, з якими в нас, м'яко кажучи, не складається сьогодні.

Крім саміту НАТО, відбудеться ще кілька важливих зустрічей світових лідерів. Ці зустрічі будуть, зокрема, з американським президентом Джо Байденом. Він планує й окрему розмову з Володимиром Путіним. Чому європейське турне американського президента настільки важливе для всього світу й чого чекати Україні від зустрічі Байдена з агресором – у сюжеті "Підсумків тижня".

Європейський тур Байдена: що обіцяють лідери G7 та чого чекати Україні (Відео)

"The United States is back!", – із такими словами Джо Байден розпочинає свій перший закордонний тур у статусі господаря Білого дому. Борт номер один у середу приземлився на території військової бази Мілденголл, за сотню кілометрів від Лондона. Там розташовані військовослужбовці збройних сил США. Співвітчизники перші в Європі чують про плани американського лідера.

"Демократичні держави світу знову об'єднуються, щоби розв'язати найскладніші проблеми та виклики, які мають вирішальне значення для нашого майбутнього. Ми підемо в нього разом, захищаючи наші цінності й інтереси", – заявив Байден.

Відновити відносини з європейськими партнерами, непохитно підтримувати союзників у НАТО і
протистояти Росії – такі пріоритети зовнішньої політики Джо Байдена.

"Ми не прагнемо конфлікту з Росією, ми хочемо стабільних, передбачуваних відносин. Я серйозно ставлюся до цього питання й відчуваю особисту відповідальність. Утім Сполучені Штати рішуче відповідатимуть на будь-які шкідливі дії Росії", – наголосив Байден.

Велика Британія – перша зупинка у восьмиденному турне Джо Байдена. Ковток свіжого повітря після кількох років напруження – так описує переговори віч-на-віч з американським лідером британський прем'єр Борис Джонсон.

"Переговори були чудовими. Ми охопили величезний спектр тем, я був радий почути думку Джо Байдена, адже він так багато хоче зробити з нами разом: посилити безпеку, співпрацювати в межах НАТО та зупинити кліматичні зміни. Він усе хоче робити разом", – зазначив Джонсон.

Європейський візит Байдена має покласти край суперечкам щодо зовнішньополітичних пріоритетів США. Сумнівними вони стали за президентства – Дональда Трампа. Він не поділяв спільні цінності європейських країн та фактично пересварився з союзниками у НАТО.

"Байден зараз докладає максимум зусиль, щоб відремонтувати відносини між США та європейськими союзниками, які були серйозно пошкоджені в часи президентства Трампа", – пояснив перший заступник директора центру "Нова Європа" Сергій Солодкий.

Услід за президентом США до Великої Британії прибули й інші глави держав. У британському Корнуеллі лідери Великої сімки, знуджені онлайн-переговорами, зібралися на першу за два роки
справжню зустріч.

"Нарешті ми знову можемо бачити одне одного особисто. Ми пережили найскладнішу пандемію, з
якою будь-коли стикалися наші країни. Тепер мусимо переконатися, що зможемо запобігти помилкам, яких припускалися останніх 18 місяців. Тут, на зустрічі Великої сімки, ми говоритимемо про спільні цінності та чого хочемо досягти разом", – уточнив Джонсон.

Відновлення після пандемії коронавірусу – топ-тема дискусій. Лідери Великої сімки обіцяють вакцинувати весь світ до кінця 2022 року. Біднішим країнам хочуть віддати сотні мільйонів доз препаратів проти коронавірусу. Обговорюють на зустрічі у Корнуоллі й агресивні дії Росії. Понад усе світових лідерів непокоять постійні кібератаки з боку Москви, дезінформація, а ще зневага Кремля до міжнародного права.

"Партнери з Великої сімки мають однакову позицію щодо руйнівної політики Росії. Європейський
Союз засуджує незаконну, провокаційну та деструктивну діяльність Москви, спрямовану проти ЄС, держав-членів спільноти та партнерів поза її межами", – зазначив президент Європейської ради Шарль Мішель.

Водночас і в Європі, і у США твердять: про російську агресію не забули й підтримують Україну. У цьому президента Володимира Зеленського переконував телефоном і президент Джо Байден. Утім
зрозуміли його слова у Вашингтоні і в Києві по-різному. В Офісі українського президента спочатку повідомили: Байден підтримує надання Україні плану дій щодо членства в НАТО. Але після зауважень Білого дому текст виправили. Пізніше у США пояснили, що підтримують вступ України до НАТО, але таку думку поділяють не всі члени Альянсу.

"У НАТО немає консенсусу навіть щодо підняття рівня співпраці з Україною до так званого плану дій щодо членства, не говорячи власне про членство", – наголосив Солодкий.

Проти членства України в НАТО, зокрема, виступають головні "локомотиви" Євросоюзу – Німеччина і Франція. Ймовірно, побоюються зіпсувати відносини з Кремлем. Водночас у самому Альянсі переконують, що двері для України та Грузії залишаються відкритими.

"Наша політика відкритих дверей є незмінною. І наші лідери на саміті підтвердять її", – зазначив заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане.

І додають: Київ уже має всі необхідні інструменти, щоб отримати план дій щодо членства. Але щоб стати повноправним учасником, потрібно подолати корупцію і продовжувати реформи.

"Нам потрібно бути успішними, і коли ми будемо досягати успіхів у системі взаємосумісності, партнери України, які підтримують нас, будуть говорити, що от Україна – надійний партнер, і будуть переконувати в цьому ті держави, які ще вагаються", – пояснив голова громадської організації "Ліга Україна – НАТО" Сергій Джердж.

Отримати чіткий сигнал від НАТО щодо наших перспектив українська влада мріяла б на саміті у Брюсселі, але ні Україну, ні Грузію не запросили.

"В Європі триває війна, і країни НАТО не можуть оминути це питання. У будь-якому разі генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг анонсував, що на цьому саміті буде розглядатися питання надання допомоги Україні", – додав Джердж.

Утім, українська влада вже образилася. На НАТО, бо не погодили формат участі у саміті, на Францію та Німеччину, бо ті потурають Росії, на Джо Байдена, бо дозволив Володимиру Путіну добудувати "Північний потік-2", зупинивши дію санкцій. І це попри те, що Сполучені Штати заявили: вони заздалегідь поінформували Київ про наміри зняти обмеження.

"Завершення будівництва "Північного потоку-2" – це вже реальність. Наше завдання полягає в тому, щоби підтримати Україну та всі інші держави, чиї інтереси може підірвати цей проєкт. Це, зокрема, і наші", – заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.

Джо Байден запросив Володимира Зеленського до себе в гості у липні – після зустрічі віч-на-віч із
російським керманичем 16 червня у швейцарській Женеві. Американський президент не приховує: від переговорів із Путіним не очікує жодних проривів та жестів примирення.

"Байден має без надії спробувати зупинити Росію від подальшої агресії. Як відповідальний політик
він має попередити російського президента, що на нього чекатиме, якщо той не буде сповідувати
цінності, яких дотримуються США", – додав Солодкий.

Ці перемовини відбудуться вже після самітів Великої Сімки, Євросоюзу і НАТО. Тож на зустрічі з Путіним Байден виступатиме не тільки від імені Сполучених Штатів, а й передусім від європейських союзників. А отже, у портфелі господаря Білого дому будуть чітко узгоджені трансатлантичні позиції.

Вероніка Орєхова, "Підсумки тижня"

Джерело