Європейський союз вводить з 1 липня єдиний внутрішній ковідний паспорт – не обов’язковий, але бажаний інструмент, яким ЄС сподівається врятувати літо і повернути свободу пересування 450 млн громадян 27 країн найбільшого політичного союзу на планеті.

 

ЄС вводить єдиний ковідний паспорт. Що це і як працюватиме

Цифровий ковідний сертифікат, як він офіційно називається, буде єдиним для всіх країн ЄС документом, що засвідчує факт щеплення, негативного ПЛР-тесту або нещодавно перенесеного ковіду, підтвердженого в дні хвороби позитивним ПЛР.

Його мета – уникнути хаосу минулого літа, коли кожна з країн ЄС вводила власні правила, що фактично призупинило свободи Шенгену – угоди про безмежний простір в Європі і околицях.

“Ковідний сертифікат – це символ відродження Шенгену. Наш посил – повернути європейцям впевненість і бажання спробувати жити, як раніше, вдихнути на повні груди повітря свободи пересування, яку ми так цінуємо і за якою ми так скучили”, – сказав глава комітету Європарламенту Хуан Фернандо Лопес Агілар.
Депутати зробили у вівторок останній крок до схвалення закону про ковідний паспорт. Результати голосування оголосять в середу вранці. Ніхто не сумнівається, що більшість буде переважною.

Уряд спростив умови в’їзду в Україну та послабив карантин
Паспорти щеплень: полегшення життя чи нові “репресії”
Новий документ звільнить власників від необхідності робити додаткові тести і відбувати карантин під час переміщення між країнами Євросоюзу.

Медики в будь-якій країні ЄС зможуть ставити віртуальні штампи про щеплення і тести у внутрішній цифровий ковідний паспорт. А решта країн союзу відтепер зобов’язані будуть приймати його.

Правила та винятки
Виглядати він буде як QR-код в безкоштовному додатку для телефону, але прикордонники та інші контролери муситимуть приймати і роздруковані версії, попри назву “цифровий сертифікат”.

Єврочиновники стверджують, що особисті дані європейців у цьому додатку будуть захищені, як ніколи. Що інформація, що передається при сертифікації, – стиснута до мінімуму, а доступ до всіх даних незабаром і зовсім закінчиться, оскільки термін дії ухваленого закону обмежений одним роком.

Але є і застереження.

У загальноєвропейський ковідний паспорт можна, наприклад, вписувати тести на антитіла.

А ось позначку про вакцинацію ставлять після будь-якого щеплення. Однак країни ЄС зобов’язані пускати тільки тих громадян інших країн блоку, які щеплені однією зі схвалених в Євросоюзі вакцин. Зараз їх чотири: Pfizer, AstraZeneca, Moderna і Johnson & Johnson.

Але і тут є винятки.

Кожна країна окремо не зобов’язана, але може на свій розсуд приймати громадян ЄС, вакцинованих не схваленими щепленнями, наприклад, китайською вакциною, якою щеплять в Україні. Так само, як і визначати, пускати тільки після двох уколів або досить одного.

Близько десяти країн вже видають внутрішні європейські ковід-паспорта: від Греції та Іспанії до Німеччини, Литви, Польщі та Болгарії.

Решту ЄС підштовхує новим законом. І грошима.

Спочатку Шенген, потім – весь світ
ЄС сподівається, що ковідні паспорти повернуть свободу пересування і дозволять уникнути торішнього нагромадження бар’єрів всередині союзу. Вони полегшать і уніфікують існуючі довідки про імунітет або відсутності інфекції.

“Ковідний талон не буде обов’язковою умовою для вільного переміщення, оскільки це – основне право громадян Євросоюзу”, – запевнила Єврокомісія.

І все ж повністю виключити повернення бар’єрів не вийде.

Закон дозволяє країнам ЄС закривати кордони для європейців. Однак євродепутати і комісія спробували зробити цю лазівку якомога вужчою. Якщо хтось і захоче нею скористатися, владі такої країни доведеться попередити сусідів по європейському дому за 48 годин і детально описати як масштаб замаху на свободу пересування, так і точні терміни або параметри, після досягнення яких обмеження знімуть.

Перехідний період визначено в півтора місяці, і як раз до розпалу туристичного сезону в середині серпня внутрішні європейські ковід-сертифікати повинні прийматися без застережень у всіх країнах ЄС.

Одночасно ЄС поширить їх дію на всі країни, що не входять до Євросоюзу, але не мають з ним жорстких кордонів завдяки Шенгенській угоді: Швейцарію, Норвегію, Ліхтенштейн і Ісландію.

А наступним кроком ЄС сподівається перетворити внутрішні ковід-паспорти на закордонні і переконати інші держави, включаючи США і Британію, визнавати їх.

Джерело