Прокуратура відкрила два кримінальних провадження за фактом забруднення

Тонни нечистот та відходів від переробки пластику скидає у річку Темнівська колонія на Харківщині. Процес забруднення триває понад 10 років, розповідають місцеві. Відтоді, як з ладу вийшли колектор та насосна станція, які обслуговували в'язницю. Екологи забруднення річки називають катастрофою. Адже звідти нечистоти потрапляють в основну водну артерію Донбасу – Сіверський Донець. Чи можна зарадити ситуації дізнавалася журналістка "5 каналу".

Неймовірний сморід та бульбашки на поверхні води свідчать про активний процес гниття у річці. На її березі розташована Темнівська колонія. Те, що витікає звідти, – вражає.

Тонни нечистот, відходи від переробки пластику: на Харківщині колонія забруднює річку понад 10 років (Відео)

"Якщо тисяча осіб ув'язнених. По нормам кожен в'язень повинен на добу використовувати 100 літрів воде. Ось уявіть собі що виходить 100 кубів брудної води вони викидають щодоби в річку", – зазначає місцевий мешканець Сергій Лапко.

7 років тому Сергій Лапко переселився сюди з міста. Сподівався частіше відпочивати на водоймі. Натомість змушений боротися з екологічною катастрофою. Крім фекалій, у річку регулярно скидають технічні води, які забруднені пластиком, бо на території колонії розташоване підприємство, яке переробляє пластмасу.

"Тут до злиття з Донцом кілометрів 40, так звана стрілка. Ось все дно звідси і до впадання в Донець, ми перевіряли, все встелено пластиком", – додає Сергій Лапко.

Вже на березі чоловік пояснює, чому так відбувається.

"Ось у нас є прийомний колектор, колодязь, який приймає стоки. Друга ємкість – це то, де стоять насоси. І виходить, якщо не працюють насоси і не відправляється, в даному випадку у нас показано на Подольох, вода потрапляє тільки в річку", – відмічає місцевий житель.

Насосна станція, як і колектор, які обслуговують лише Темнівську колонію, не працюють більше 10 років. Нині вони на балансі Безлюдівської громади. Раніше ними опікувалося комунальне підприємство одного з районів області. Його керівник Олег Левченков телефоном розповідає: отримали споруди у неробочому стані. На їх відновлення потрібно 14 мільйонів гривень.

"У Безлюдівській громади немає таких коштів, і у району таких коштів не було і немає, для відновлення цього колектора. Це питання Темнівської колонії, це питання держави", – наголошує керівник комунального підприємства "Комуненерго" Олег Левченко.

Біля управління з питань виконання покарань – пікет. Активісти вимагають припинити забруднення. Із собою принесли ґрунт, який дістали з дна річки.

"Я не знаю, як це все тепер витягувати з річки. Я просто не уявляю. Це безсумнівно має масштаб національної катастрофи", – акцентує увагу координатор ГО "Зелений фронт" Олександр Богданіс.

У пенітенціарній службі розповідають, що нечистоти у річку потекли 10 років тому через те, що невідомі викрали частину труби, яка з'єднувала насосну станцію та очисні споруди. А тепер каналізаційна станція перебуває на балансі місцевої громади.

"Після капітального ремонту в 2014 році була спроба запустити цю систему, але внаслідок її незадовільного стану цього не відбулося", – запевняє речниця Північно-східного міжрегіонального управління з виконання покарань Ольга Кузнєцова.

Тим часом, обласна прокуратура відкрила два кримінальних провадження – за розкрадання державних коштів та забруднення довкілля. Підозрюють місцевих чиновників та посадовців Темнівської колонії.

"Нам необхідно встановити, наскільки забрудненими є ґрунти. Після того, як буде отримана ця експертиза, вже екологи можуть прорахувати суму збитків за цими забрудненнями, і після цього ми можемо встановлювати відповідальність посадових осіб", – підсумовує речник прокуратури Харківської області Дмитро Чубенко.

Допоки триває слідство, у річку і далі скидають нечистоти. Увесь бруд потрапляє до Сіверського Дінця, який є основною артерією Донеччини.

Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харківська область "5 канал"

Джерело